Ciąża w dojrzałym wieku - relacja Justyny Reczeniedi fot. fot. Józef Czerniejewski

Ciąża w dojrzałym wieku - relacja Justyny Reczeniedi

O radościach i zmartwieniach związanych z ciążą w dojrzałym wieku opowiada Justyna Reczeniedi - śpiewaczka operowa i blogerka.
Agata Bernaciak / 27.11.2014 15:07
Ciąża w dojrzałym wieku - relacja Justyny Reczeniedi fot. fot. Józef Czerniejewski

Jak wygląda ciąża w dojrzałym wieku? Jakie zmartwienia i uciechy pojawiają się w trakcie tych 9 miesięcy? Czy jest się czego obawiać? O zdrowiu, emocjach i nadziejach związanych z oczekiwaniem na dziecko opowiada Justyna Reczeniedi - śpiewaczka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, uczestniczka telewizyjnego show „Jak Oni Śpiewają” i dojrzała kobieta, która oczekuje narodzin swojego pierwszego dziecka.

O zdrowiu w ciąży dojrzałej kobiety

Kiedy przekroczyłam 35 rok życia, nie zaznawszy wcześniej radości macierzyństwa, a znajomi patrzyli na mnie z politowaniem, strasząc niekiedy potencjalnym zagrożeniem z powodu domniemanych „wad wrodzonych” myślałam: „Czy mam jeszcze czas?”.

I wtedy tłumaczyłam sobie: wszystko będzie dobrze, a dziecko zdrowe. Żyjemy w drugiej dekadzie XXI wieku, nauka się rozwija, medycyna jest na coraz wyższym poziomie. Jesteśmy w coraz to lepszych rękach lekarzy, którzy się nieustannie szkolą – informacje o nowych osiągnięciach medycznych docierają z dnia na dzień, dzięki nowoczesnej komunikacji. Czego się więc obawiać?

Wiek kobiety wynikający z metryki niekoniecznie musi się pokrywać z wiekiem biologicznym, z faktycznym stanem „zużycia” organizmu. Dziś zwracamy przecież o wiele większą uwagę na żywienie niż to miało miejsce dziesiątki lat temu, kiedy matka trzydziestoletnia była już „starszą”, a rodzenie w tym wieku było postrzegane jako „późne”.

Jak wiadomo „jesteśmy tym, co jemy”, a jemy teraz bardziej świadomie. Dlatego nie martwmy się – odpowiedź naszego zaawansowanego wiekiem organizmu na ciążę i macierzyństwo będzie w większości przypadków pozytywna! Każda ciąża jest inna, ale żadna nie jest chorobą, także ta w dojrzałym wieku.

Panują generalne zasady, jak należy o siebie dbać: a więc trzeba być przede wszystkim pod opieką specjalisty czyli swojego lekarza prowadzącego, robić regularne badania, odżywiać się zdrowo (ale nie jeść za dwoje!), prowadzić aktywność fizyczną, dbać o sen, relaks, humor, starać się unikać stresów. Niby nic nowego, ale warto to podkreślać na każdym kroku.

Jakie emocje pojawiają się w ciąży u dojrzałej kobiety?

Trudno mówić o unikaniu stresów, kiedy buzują w nas niezliczone ilości hormonów. Raz na jakiś czas w ciąży zamieniam się w zołzę. Mam huśtawkę nastrojów, robię się tkliwa, następnie gniewna i wybuchowa.

Rzeczy, które denerwowały mnie przed zajściem w ciążę, teraz działają na mnie podwójnie źle. Bardzo łatwo najmniejszym drobiazgiem wytrącić mnie z równowagi. Następnego zaś dnia jestem łagodna i potulna jak baranek, odczuwam spokój i harmonię. Też tak macie?

Ponoć to norma: w ciąży rządzą nami emocje nie do opisania. Z drugiej strony towarzyszy nam poczucie nieustającej radości. Oczekujemy przyjścia na świat upragnionego dziecka. Czy można sobie wyobrazić większy powód do szczęścia?

Warto zaakceptować zmienność nastrojów, która powodowana jest normalnym zjawiskiem – zawirowaniem hormonalnym. Jednak kobiecie dojrzałej łatwiej przejść przez ten burzliwy pod względem emocjonalnym stan – i to jest jeden z plusów bycia w ciąży w tym wieku.

Przebieg (pierwszej) ciąży (w wieku dojrzałym)

Generalnie jest pięknie i szkoda by było tego cudu nie zaznać... Życzę tego każdej kobiecie!

Pierwszy trymestr ma to do siebie, że jesteś w euforii. Właśnie zrobiłaś test, z którego wynika, że twoja misja na ziemi może się cudownie dopełnić. W początkowym okresie towarzyszą ci nudności, migreny, senność, zachcianki, chwiejność nastrojów. Drugi trymestr wygląda już zupełnie inaczej – dolegliwości stopniowo znikają, a za to wstępuje w ciebie energia i wigor.

Dziś bardziej się uczymy obaw niż nadziei. Otoczenie czasem daje nam do zrozumienia, że już „późno” na pierwszą ciążę, że „ryzykujemy” i być może robi się „niebezpiecznie”. Ponadto im dalej od osiemnastki, tym możemy stawać się samolubne.

Z jednej strony bardzo pragniemy dziecka, a z drugiej mamy też inne priorytety. To nie musi tak wyglądać. To kwestia dobrego nastawienia. Nie możemy się poddawać stereotypom.

Ciąża w wieku dojrzałym jest cudownym, wyczekanym stanem, przeżywanym, celebrowanym świadomie – i to prawdopodobnie w większym zakresie niż w wieku młodszym. Polki po 35 roku życia – nie traćmy nadziei i pogody ducha!

Oczywiście nie zachęcam do tego, by zwlekać z decyzją o powiększeniu rodziny. W moim przypadku tak się po prostu (dość późno) stało, a zajście w ciążę mogę dziś rozpatrywać w kategoriach cudu. Wszystkim parom życzę, by spełniło się ich marzenie.

Więcej na temat ciąży:

Dowiedz się więcej o ciąży w dojrzałym wieku

Justyna Reczeniedi prowadzi video blog, w którym co tydzień opowiada o przebiegu ciąży, łącząc to z wypowiedziami swoich przyjaciół i autorytetów, głównie ze świata sztuki. Wierzy w zbawienny wpływ działania muzyki na nasze dzieci.

JUSTYNA RECZENIEDI – śpiewaczka, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki. Solistka Warszawskiej Opery Kameralnej. Laureatka konkursów wokalnych w Polsce, Austrii i we Włoszech. Nagrała dziewięć płyt solowych, m.in.: „Pomiędzy światem a nami” (z Jerzym Zelnikiem), „Święta z kolędą” (dla EMI Classics), a także „Co-Opera” i „Pamięci Anny German” (z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem). Znana szerszej publiczności z telewizyjnego show Polsatu „Jak Oni Śpiewają”, gdzie wystąpiła u boku Agnieszki Włodarczyk. Od września 2014 r. prowadzi swój video blog w serwisie YouTube pt. „Cud ciąży w wieku dojrzałym”.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)