Ciąża - trzeci miesiąc

W tym miesiącu dziecko dalej rozwija się w szalonym tempie. Płód zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. Maluch osiągnął już długość 2 cm. Tworzą się powieki, które jeszcze przez trzy miesiące pozostaną zamknięte, powstają wszystkie części narządu wzroku

Mamusiu, już mam trzy miesiące. Zobacz, co u mnie słychać....

ciąża W tym miesiącu dziecko dalej rozwija się w szalonym tempie. Płód zaczyna coraz bardziej przypominać noworodka. Maluch osiągnął już długość 2 cm. Tworzą się powieki, które jeszcze przez trzy miesiące pozostaną zamknięte, powstają wszystkie części narządu wzroku: rogówka, soczewka, siatkówka. Tworzą się poszczególne części jamy ustnej i gardła, formują się zawiązki zębów, pojawiają się wargi. Dziecko ma ukształtowane rączki, palce, a nawet paznokcie. Rozpoczyna się produkcja krwinek, insuliny, żółci i hormonu wzrostu. Maluch sprawdza swoje możliwości. Porusza się w macicy, zgina kończyny, przeciąga się, nawet marszczy brwi.

Macica kobiety zaczyna się powiększać, dlatego też kobieta może odczuwać ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet pojawia się także skąpa, czerwonawa lub brązowa wydzielina z pochwy. Dolegliwości te osłabną w kolejnych trymestrach.

Kobieta może już zauważyć już poszerzenie talii.
W trzecim miesiącu ciąży kobieta jest już psychicznie spokojniejsza. Przyzwyczajona jest już do innego trybu odżywiania oraz do myśli, ze w jej łonie rozwija się nowe istnienie. Oczywiście nie wszystkie kobiety muszą się tak czuć, ale jest tak ze zdecydowaną większością.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (69)
/5 lat temu
ja jestem na początku trzeciego tygodnia - i "małe" ma 5,3 cm
/5 lat temu
chyba cały pecherzyk ciazowy ma te 5 cm
/6 lat temu
Hej, nie martwcie sie bo male dzis ma 18 mm a za dwa dni juz jest o 50%wieksze. Moje pierwsze Usg 5w6d-2,5mm, 2usg 8w6d- 22mm, 3usg 11w1d- 43mm, 4 usg- 14w i tu szok od 13,6 na jednym zdjeciu do 15,2cm na drugim! I nie wiem czy sie nie pomylila czasem..:)pozdrawiamy;)
POKAŻ KOMENTARZE (66)