Ciąża - szósty miesiąc

W szóstym miesiącu dziecko waży mniej więcej 700 g i ma około 35 cm wzrostu. Maluch potrafi wyczuć zdenerwowanie mamy. Reaguje na to nerwowymi ruchami albo dłuższym bezruchem.
Edyta Liebert / 30.09.2016 15:22

Szósty miesiąc ciąży jest wspaniałym miesiącem na to, aby zacząć przygotowywać się do porodu…

W szóstym miesiącu dziecko waży mniej więcej 700 g i ma około 35 cm wzrostu.
Maluch potrafi wyczuć zdenerwowanie mamy. Reaguje na to nerwowymi ruchami albo dłuższym bezruchem. Manifestuje swoja obecność kopaniem albo fikaniem koziołków. Odróżnia jasność i ciemność. Mruga powiekami i otwiera oczy. Nadal trenuje odruch ssania, który rozpoczęło w 5 miesiącu, kiedy to pierwszy raz mogło ręką dosięgnąć do ust. Zaczyna się kształtować dobowy rytm dziecka. Łatwo rozpoznać, kiedy jest aktywne a kiedy śpi. Do tej pory przesypiało około 60% czasu, teraz ta ilość się zmniejszyła.

Brzuch kobiety jest coraz większy i z dnia na dzień będzie się powiększał. Towarzyszyć temu może świąd brzucha. Wiele kobiet skarży się w tym miesiącu na pojawiające się, głównie wieczorem, obrzęki kostek i stóp. Piersi stają się coraz większe, należy nosić wygodny, ciążowy stanik,
Od szóstego miesiąca kobieta zaczyna intensywniej myśleć o porodzie. Pojawia się niepokój, strach. Kobieta obawia się o poród, o to, czy poradzi sobie po przyjściu na świat maluszka, o sprawy materialne.
Bardzo istotną rolę powinien zagrać tu mężczyzna. Głęboka rozmowa z partnerem na pewno uspokoi kobietę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

 

Redakcja poleca

REKLAMA