Ciąża - szósty miesiąc

W szóstym miesiącu dziecko waży mniej więcej 700 g i ma około 35 cm wzrostu. Maluch potrafi wyczuć zdenerwowanie mamy. Reaguje na to nerwowymi ruchami albo dłuższym bezruchem.

Szósty miesiąc ciąży jest wspaniałym miesiącem na to, aby zacząć przygotowywać się do porodu…

W szóstym miesiącu dziecko waży mniej więcej 700 g i ma około 35 cm wzrostu.
Maluch potrafi wyczuć zdenerwowanie mamy. Reaguje na to nerwowymi ruchami albo dłuższym bezruchem. Manifestuje swoja obecność kopaniem albo fikaniem koziołków. Odróżnia jasność i ciemność. Mruga powiekami i otwiera oczy. Nadal trenuje odruch ssania, który rozpoczęło w 5 miesiącu, kiedy to pierwszy raz mogło ręką dosięgnąć do ust. Zaczyna się kształtować dobowy rytm dziecka. Łatwo rozpoznać, kiedy jest aktywne a kiedy śpi. Do tej pory przesypiało około 60% czasu, teraz ta ilość się zmniejszyła.

Brzuch kobiety jest coraz większy i z dnia na dzień będzie się powiększał. Towarzyszyć temu może świąd brzucha. Wiele kobiet skarży się w tym miesiącu na pojawiające się, głównie wieczorem, obrzęki kostek i stóp. Piersi stają się coraz większe, należy nosić wygodny, ciążowy stanik,
Od szóstego miesiąca kobieta zaczyna intensywniej myśleć o porodzie. Pojawia się niepokój, strach. Kobieta obawia się o poród, o to, czy poradzi sobie po przyjściu na świat maluszka, o sprawy materialne.
Bardzo istotną rolę powinien zagrać tu mężczyzna. Głęboka rozmowa z partnerem na pewno uspokoi kobietę.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)