POLECAMY

Sprawdź! To musisz wiedzieć o ciąży po trzydziestce!

Za zwlekanie z decyzją o ciąży wcale nie musisz płacić strachem. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o ciąży po trzydziestce!
Sprawdź! To musisz wiedzieć o ciąży po trzydziestce! fot. Fotolia

Biorąc pod uwagę zegar biologiczny, ponad połowa ciąż w Polsce zasługuje na miano późnych, bo najlepszy wiek do rodzenia dzieci to 20–25 lat. Tymczasem wiele kobiet decyduje się na pierwsze dziecko później. Wpisujesz się w ten scenariusz?

1. Dlaczego ciąża po trzydziestce wcale nie jest taka zła?

Trzydziestka to idealny wiek na urodzenie pierwszego dziecka. Edukacja zakończona, kariera rozpoczęta, organizm w pełni sił. Po 35. roku życia statystycznie rośnie jedynie ryzyko komplikacji. Ich powodem nie jest jednak wiek, tylko stan zdrowia przyszłej mamy i jej tryb życia. Jeśli dbasz o siebie, jesteś w dobrej formie, nie cierpisz na przewlekłe choroby, ciąża powinna przebiegać bez zakłóceń.

2. Skąd strach o wady genetyczne?

Im później kobieta zachodzi w pierwszą ciążę, tym większe – z reguły – są obawy rodziców związane z wadami genetycznymi u dziecka. Z badań wynika, że według światowych statystyk wady genetyczne zdarzają się tylko u 3% wszystkich dzieci. Co ważniejsze, oprócz statystyk są też badania, które pomogą pozbyć się wątpliwości. Powiedz lekarzowi o swoich obawach i – jeśli to konieczne zdaniem ginekologa – po prostu je zrób.

3. Badania prenatalne nie tylko inwazyjne!

Wbrew obawom rodziców nie każde badanie prenatalne jest badaniem inwazyjnym. Test PAPP-A, test podwójny lub potrójny wykonuje się z krwi, by ocenić ryzyko zespołu Downa. Pomocne jest też badanie USG, które wykonuje się od ósmego tygodnia ciąży. Do badań inwazyjnych należą:
  • amniopunkcja (wykonuje się ją w 14–16. tygodniu). Pozwala wykryć wady uwarunkowane genetycznie. Lekarz nakłuwa powłoki brzuszne i igłą pobiera płyn owodniowy z macicy – w nim znajdują się komórki rozwijającego się dziecka.
  • biopsja trofoblastu (można się jej poddać między 8 a 11 tygodniem).
Aby ocenić ryzyko choroby genetycznej, lekarz pobiera do badania komórki pierwotnego łożyska. Uwaga! Na badania prenatalne kieruje lekarz, który może odmówić skierowania, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych.

4. Cy po trzydziestce tylko cesarka?

Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo takiego zakończenia ciąży. Ale to nie wiek jest wskazaniem do zabiegu, tylko fakt, że późnym ciążom mogą towarzyszyć komplikacje. Nadrzędnym celem jest urodzenie dziecka w dobrym stanie. O operacyjnym zakończeniu ciąży powinien zdecydować lekarz razem z pacjentką, biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw.

5. Po prostu na siebie uważaj i bądź czujna!

Ciąża to czas wielkich zmian dla organizmu kobiety. Niektóre są typowe i choć uciążliwe, można sobie z nimi samemu poradzić. Są jednak i takie, których nie wolno zbagatelizować. Szybkiej konsultacji z lekarzem wymagają:
  • plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, także intensywne upławy,
  • bóle brzucha lub podbrzusza, także uczucie twardnienia brzucha,
  • obrzęki ciała lub nóg.
Do lekarza powinnaś pojechać także, jeśli upadłaś na brzuch lub plecy. Płyn owodniowy może amortyzować uderzenia. Gdybyś jednak źle się czuła po urazie, lepiej pójść się zbadać.

6. Zapobiegaj komplikacjom!

Kobieta w ciąży chodzi do lekarza co miesiąc, może się jednak zdarzyć, że ze względu na stan zdrowia lekarz zechce widywać cię częściej. Nie ma się czego bać, zawsze lepiej dmuchać na zimne. Jeśli na coś chorujesz lub długo chorowałaś, powiedz o tym na pierwszej wizycie. Wiedza o tym jest bardzo istotna. Ciąża wpływa na pracę wszystkich narządów, więc dolegliwości związane z jakąś przewlekłą chorobą mogą się nasilić lub wywołać komplikacje u dziecka.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Łucji Tolak opublikowanego w magazynie Będę mamą
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
ale farmazony stersujecie babeczki niepotrzebnie, nie wiek sie liczy tylko kondycja organizmu, skonczcie z ta zmora wieku i siania paniki odnosnie chorob genetycznych po 30stce, satystyki nie potwierdzaja aby wiek mial znaczenie!!!!