Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Ciąża po czterdziestce – za i przeciw

Zobacz wszystkie za i przeciw ciąży po 40. roku życia! Rozwiewamy wszystkie obawy i zwracamy uwagę na potencjalne problemy!
/ 27.04.2011 15:29
Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

W dzisiejszych czasach wszystko szybko się zmienia, a i podejście do macierzyństwa nieco stanęło na głowie. Nie oznacza to, że kobiety nie chcą mieć dzieci. Oznacza to raczej, że są zapracowane i decydują się na macierzyństwo nieco później, nawet po czterdziestym roku życia. Ciąża w tym wieku jest jak najbardziej możliwa. Wymaga to jednak więcej uwagi i cierpliwości. Poniższy tekst jest adresowany do wszystkich kobiet, przyszłych mam, które mają obawy w kwestii późnej ciąży.

Zobacz: Kalkulator dni płodnych

Cudowny stan - kobieta w ciąży

Ciąża jest największym wydarzeniem w życiu kobiety. Wielu ludzi mówi, że jest to niesamowity cud natury, kiedy z dwóch małych komórek powstaje nowe życie. Skoro jest to takie piękne, czemu miałoby się odmawiać tego przeżycia kobietom po czterdziestce? Niektóre panie decydują się wtedy dopiero na pierwsze dziecko. Często zdarza się też, że w tym wieku kobiety decydują się na kolejne dziecko. I nie ma w tym nic złego.

Rodzice, którzy będą mieli potomstwo w tym wieku mają już więcej doświadczenia życiowego. Mają też więcej cierpliwości do dzieci i bardziej odpowiedzialnie podchodzą do ciąży i wychowania. Nie rozpraszają ich już niespełnione ambicje, czy pęd do kariery. Są ludźmi, którzy wiedzą czego chcą i potrafią dziecku zapewnić stabilne wychowanie. Wielu mówi, że w tym wieku, to już za późno, bo dziecko będzie miało starych rodziców.

Jest w tym ziarnko prawdy. Ale też wcale nie musi tak być. Obecni czterdziestolatkowie różnią się od czterdziestolatków dwadzieścia lat temu. Teraz ludzie w tym wieku przeżywają drugą młodość. Bardziej dbają o siebie, zażywają więcej ruchu. A w tajemnicy powiem wam jeszcze, że wiele kobiet młodnieje psychicznie i fizycznie przy swoim maleństwie.

Polecamy:  Czego nie można jeść w czasie ciąży?

Co się może zdarzyć - problemy ciąży po 40. roku życia

Późna ciąża wiąże się jednak ze sporą liczbą zagrożeń. Dlatego wymaga ona więcej rozwagi i naprawdę bardzo odpowiedzialnego podejścia. Pierwsze problemy mogą zacząć się już na samym początku. Zajście w ciąże może potrwać dłużej, gdyż po 35 roku życia płodność kobiety maleje z wiekiem.

Lekarze zalecają, żeby kobiety zgłaszały się na konsultacje nawet jeszcze przed zajściem w ciążę. Kobieta musi się dobrze przygotować na to wydarzenie. Już wcześniej zrezygnuj z alkoholu i zmień dietę. Odżywiaj się zdrowiej, dużo odpoczywaj i zażywaj dużo ruchu.

Przyszłe mamy muszą dbać o siebie, bo niestety późna ciąża niesie za sobą większe ryzyko komplikacji zarazem u mamy, jak i u dziecka. Najbardziej niepokojące jest zwiększone ryzyko wad rozwojowych płodu. Często spotykaną wadą jest Zespół Downa. Dlatego lekarze zalecają, aby przyszłe mamy pozostawały pod stalą kontrola lekarza, który zleci badania na różnych etapach ciąży. Niestety u mam w tym wieku rośnie również ryzyko poronienia, czy przedwczesnego porodu.

Polecamy:  Co i jak ćwiczyć po porodzie?

Ciąża i macierzyństwo wcale nie jest zarezerwowana dla ludzi młodych. Czasem w wirze codzienności odkładamy tą ważną decyzje na później. A czas tak szybko leci. Na szczęście dzięki obecnej medycynie dane jest kobietom, rodzicom cieszyć się potomstwem nawet po czterdziestce.

Zobacz także: Kiepski humor po porodzie - depresja poporodowa czy baby blues?