POLECAMY

Ciąża po czterdziestce – ryzykowna, ale możliwa!

Z czym wiąże się ciąża po 40. roku życia? Na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama? Jak dbać o ciążę w tym wieku?

ciąża po 40

fot. Fotolia

Ciąża po czterdziestce – zagrożenia

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet rodzących po 40. Jednocześnie statystyki potrafią być bezwzględne. W takim wieku w ciążę zachodzi tylko 5% kobiet.

Dzieje się tak, ponieważ po 40. roku życia parametry hormonalne zaczynają przesuwać się w kierunku menopauzy, a kobiecie zaczyna brakować własnych komórek jajowych. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przeszłej mamy, ale nie jedyna – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Kobieta musi liczyć się z zagrożeniem poronienia, wad genetycznych, przedwczesnego porodu oraz pojawieniem się wcześniej niewystępujących chorób. Co zrobić, żeby zmniejszyć zagrożenie powikłań?

Początki ciąży są najtrudniejsze

Tuż po zatrzymaniu miesiączki kobieta musi zgłosić się do ginekologa i być z nim w regularnym kontakcie. Kluczowe są początki – 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze.

Dzieje się tak, ponieważ do prawidłowego rozwoju ciąży konieczne są wysokie poziomy progesteronu i estrogenów, które są tak zwanymi „strażnikami ciąży”. Kiedy jest ich za mało, płód nie rozwija się prawidłowo. Dopiero około 12 tygodnia pojawia się łożysko, które zaczyna produkować hormony. Z tego właśnie powodu należy monitorować ciążę od samego początku – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Zobacz też: Czy to prawda, że w ciąży nie wolno jeść sushi?

Ciąża pod specjalnym nadzorem

Sam sposób prowadzenia ciąży nie odbiega od tradycyjnego. Pacjentkę poddaje się diagnostyce przedurodzeniowej – lekarz przeprowadza badania, wyklucza zespoły związane z anomaliami chromosomowymi, rozpoznaje choroby dziecka.

Po 12. tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym.  Wówczas przeprowadza się standardowe badania, między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię. Zaleca się odwiedzanie ginekologa raz na trzy tygodnie. Po 20. tygodniu ciąży wizyty wskazane są co dwa tygodnie.

Matczyna troska

Co jeszcze może przyczynić się do urodzenia zdrowego dziecka? Lekarz często zaleca zwolnienie lekarskie. Czas do 12 tygodnia jest bardzo ważny – jeśli na początku ciąża przebiega dobrze, później łatwiej ją prowadzić. Ważna jest również dieta.

Kobieta w ciąży powinna unikać moczopędnej herbaty, a częściej wybierać wodę niegazowaną i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć sezonowe produkty. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dziennie, czeka zmiana – lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Zobacz też: Czy dzieci mogą jeść pieczarki?

Źródło: materiały prasowe Kliniki Demeter/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/miesiąc temu
W wieku 40 lat organizm kobiety jest w stanie przejść przez ciążę. Generalnie potrzeba dobrego lekarza. Ja mam bardzo fajną panią doktor - panią Beatę Chołys Duszyńską i muszę powiedzieć, ze jest świetnym fachowcem. Przyjmuje w Limanowej i w Nowym Targu. Oprócz tego pracuje także w szpitalu.
/rok temu
Ja starałam się o dziecko bardzo długo los zesłał nam teraz bliźniaki, może jest to spowodowane stymulacją, nie ważne mamy dwa szczęścia noszę dwa serduszka pod moim serduszkiem, czy przyjmujecie witaminę D? pamiętajcie o niej jest bardzo ważna a niedoceniana, poczytajcie o tym np o produkcie D-Vitum forte ja go stosuję i jestem bardzo zadowolona.