POLECAMY

Ciąża po cesarskim cięciu

Jak długo trzeba czekać po cesarskim cięciu, aby znowu zajść w ciążę? Czy drugi poród też przebiega w ten sposób? Odpowiada ginekolog.
Ciąża po cesarskim cięciu

Pierwsze dziecko urodziłam przez cesarkę, czy kolejny raz również odbędzie się to w ten sam sposób? Kiedy mogę zajść w następną ciążę? Iza


Lekarz prowadzący może uznać, że w drugiej ciąży może Pani spróbować urodzić siłami natury. Nie stosuje się już bowiem zasady: „raz cięcie, zawsze cięcie”.

Jednak gdy wskazania są te same, np. nieprawidłowa budowa miednicy, problemy z oczami, na pewno zostanie wykonana operacja.

Niestety, jest ona również konieczna, gdy za pierwszym razem wykonano cięcie klasyczne (wzdłuż mięśnia macicy, a nie poprzecznie).

Zazwyczaj próby zajścia w następną ciążę można rozpocząć po sześciu miesiącach od chwili zabiegu (blizna jest już wtedy wykształcona). Niektórzy specjaliści zalecają jednak wydłużenie tego okresu do 1–2 lat.


prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
ja jestem w szoku! już ponad rok staramy się z mężem i nic mam mięśniaka w macicy i to jest chyba przyczyna naszego nieszczęścia. jest mi bardzo smutno jak widzę młode mamy z małymi dzieciaczkami w wózkach:(
/10 lat temu
Urodziłam dwoje dzieci przez cięcie cesarskie w odstepie roku. Jedno od drugiego niczym sie nie różniło. Pierwsze było konieczne,ponieważ sys utknoł główką w kanale rodnym.A drugi raz okazało się że szef jest zbyt cięki aby rodzic w sposób naturalny. Trzeba zaufac lekażowi. Mineło już trzy miesiące a u mnie jest wszystko w porządku.Życze powodzenia wszystkim przyszłym mamą a także szczęśliwego porodu.
/10 lat temu
matko kochana, naucz się pisać dziewczyno... błąd na błędzie błędem pogania. straszne...
POKAŻ KOMENTARZE (1)