Ciąża - piąty miesiąc

Piąty miesiąc to miesiąc pełni ciąży. Dzidziuś jest sprawniejszy, potrafi łączyć dłonie i ssać kciuka. Jest bardzo ciekawy, dotyka siebie, ścian macicy, pępowiny czy łożyska. Czasami głęboko śpi, ą czasami drzemie.

Piąty miesiąc to miesiąc pełni ciąży. Następują bardzo duże zmiany zarówno u dziecka, jak i u mamy.

ciąża - piąty miesiącDzidziuś jest sprawniejszy, potrafi łączyć dłonie i ssać kciuka. Jest bardzo ciekawy, dotyka siebie, ścian macicy, pępowiny czy łożyska. Czasami głęboko śpi, ą czasami drzemie. Bicie jego serca słychać już bez słuchawki lekarskiej. Waży już ponad 200 gramów i osiąga około 20 cm długości. Głowa maluszka stanowi 1/3 wielkości całego ciała. Na głowie zaczynają wyrastać włoski. Pęcherz moczowy zaczyna się kształtować, nerki rozpoczynają produkcję moczu i dziecko może zrobić siusiu. Powstaje też otwór odbytowy. Dziecko potrafi już reagować na zmianę temperatury otoczenia. Reaguje również na dźwięki. Na początku na silne, ale potem usłyszy nawet szept. Dlatego już teraz warto mówić do swojego maluszka, śpiewać mu kołysanki, puszczać ulubioną muzykę.

U kobiety natomiast mogą pojawić się skurcze nóg i bóle pleców. Może pojawić się uczucie zatkania nosa, ucha, krwawienie z dziąseł, czego sprawcami są hormony: progesteron i estrogen, powodujące obrzmienie śluzówki.
Jest to także okres łatwiejszego osiągania orgazmu przez kobietę z powodu lepszego ukrwienia narządów rodnych.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

lub 5. miesiącu ciąży.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/7 lat temu
Jestem w 18-tygodniu ciąży czyli początek piątego m-c a przytyłam około kg czy to normalne? brzuszek zaczął się dopiero pięć dni temu wybijać , ale delikatnie... martwię się czy to normalne bo w dodatku mam bóle lewej strony brzuszka...:(
/7 lat temu
jestem w 22 tygodniu a maly wazy 516 g i ma 25 cm czy to dobrze?
/7 lat temu
prosze odpiszcie mi
POKAŻ KOMENTARZE (33)