POLECAMY

Ciąża kontra rozstępy

Pojawią się czy nie? To wcale nie jest przesądzone. Ich posiadaczkami nie muszą być wszystkie kobiety w ciąży.
Ciąża kontra rozstępy fot. Panthermedia
Rozstępy miewają młode dziewczyny, nawet te z figurą modelki. Prążki na skórze pojawiają się również u osób, które intensywnie uprawiają sport, czasem także u dzieci. Wśród przyczyn powstawania tych defektów wymienia się zmiany hormonalne (np. związane z dojrzewaniem), skłonności genetyczne (niektórzy ludzie są bardziej podatni), sposób odżywiania, przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów), a także nadmierne rozciąganie skóry (np. w ciąży, ale również tycie z nią niezwiązane).

Gdzie powstają?

Rozstępy mogą pojawić się w różnych miejscach. Podczas ciąży szczególnie narażone są na ich wystąpienie brzuch, pośladki, piersi, uda – ponieważ tam skóra ulega najsilniejszemu rozciąganiu. To pod jego wpływem może dojść do zerwania włókien kolagenu i elastyny w jej głębszej warstwie. Efektem tego są właśnie prążki, które uwidaczniają się pod powierzchnią naskórka.

Jak wyglądają?
Miejsca dotknięte rozstępami wyglądają tak, jakby były pokryte cienkimi, równolegle ułożonymi niteczkami. Może być ich wiele, ale czasem pojawia się jedna lub dwie zmiany. Wszystkie na początku przybierają barwę ciemnoróżową lub sinofioletową. Na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć. Bo gdy zbledną i staną się mniej widoczne, można tylko próbować zmniejszyć ich głębokość.
 
Czy można ich uniknąć?
Nie ma na to stuprocentowej gwarancji. Wiadomo jednak, że systematycznie pielęgnując ciało, można zmniejszyć ryzyko rozstępów. Warto zadbać o uelastycznienie skóry, aby była bardziej podatna na rozciąganie. Pomoże w tym masowanie ciała, np. podczas kąpieli pod prysznicem albo tuż po niej. Może ono lepiej chronić przed rozstępami niż cudowne składniki kosmetyków. Uelastycznianie skóry warto zacząć jak najszybciej. Od trzeciego miesiąca masuj ją dwa razy dziennie. Przerwij zabiegi dwa tygodnie przed porodem, by nie doprowadzić do przedwczesnego porodu.

W jaki sposób masować?
Delikatnie i omijając górną część brzucha, by nie wywołać skurczów macicy. Możesz masować skórę, wcierając w nią kosmetyk, na sucho, posługując się szczotką albo wykonując masaż punktowy – dwoma palcami chwytaj skórę i unoś ją lekko kawałek po kawałku, poruszaj i puść. Do masażu przydadzą się specjalne kremy lub żele albo olejki, np. z jojoby, migdałowy, z zarodków pszennych, oliwka dla niemowląt, oliwa z oliwek. Te substancje zapewnią skórze wilgotność i sprawią, że stanie się elastyczna i miękka. Masaż zakończ chłodnym prysznicem, który ujędrni ciało i pobudzi krążenie krwi. Aby kosmetyki lepiej wnikały w skórę, warto wykonać delikatny peeling. 
   
Czy dieta może pomóc?
Skórę może wzmocnić pełnowartościowa, zróżnicowana dieta, np. jedzenie produktów bogatych w witaminę E (oleje roślinne, awokado, szpinak, migdały, nasiona słonecznika). Poza dietą zwróć też uwagę, by w ciąży nie tyć nadmiernie i nie rezygnować z aktywnego trybu życia (jeśli nie ma przeciwwskazań ze strony lekarza).

konsultacja: dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog, prowadzi prywatną klinikę dermatologii estetycznej Nova Derm w Warszawie, jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego 


Jak przeciwdziałać rozstępom? Porozmawiaj na mamacafe.pl


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Tweenk pisze:Osobiście nie obchodzi mnie zupełnie, czy Zieloni snatowią dobrą lewicę . Ze względu na ich antynaukowe poglądy w sprawie energii jądrowej i GMO nigdy na nich nie zagłosuję. Co więcej, nie szkodzą tym jedynie sobie, ale także szerszej debacie publicznej na temat globalnego ocieplenia jeśli ugrupowanie teoretycznie najbardziej troszczące się o dobro środowiska odrzuca jedyny na pewno działający sposf3b na znaczną redukcję emisji CO2, sposf3b ktf3ry we Francji pokazał swoją spektakularną skuteczność i niewielki wpływ na środowisko, i zamiast tego promują sposoby dużo bardziej kosztowne, to ludzie są bardzo skłonni wrzucić wszystko co mf3wią Zieloni do jednego wora i uznać globalne oceplenie za mit.Niewykluczone zatem, że pod względem ideologicznym Zieloni są bardziej rozwinięci niż Palikot ale Palikot przynajmniej nie wygaduje totalnych bzdur i nie prowadzi kampanii strachu.
/6 lat temu
Ja mam rostepy na plecach nad poslatkami rosnie mi brzuch i to tyle i niemam innych dolegliwosci