Ciąża - czwarty miesiąc

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi jej trymestr. Większość kobiet nareszcie oddycha z ulgą, gdyż zmniejsza się ryzyko poronienia.

Czwarty miesiąc ciąży rozpoczyna drugi jej trymestr. Większość kobiet nareszcie oddycha z ulgą, gdyż zmniejsza się ryzyko poronienia.

Maluszek waży już 7 gramów i mierzy 6 cm. Na tym etapie rozwoju można rozpoznać płeć dzieckciążaa. Widoczne są rysy twarzy, rosną brwi i rzęsy. Maluch jest wrażliwy na dotyk, rozpoznaje smak i zapach wód płodowych. Jego skórkę pokrywa miękki meszek płodowy zwany lanugo, ale i tak wyraźnie przez nią prześwituje siateczka naczyń krwionośnych. Zaczyna funkcjonować system odpornościowy dziecka, więc przeziębienie mamy nie będzie dla niego już takie groźne. Czwarty miesiąc ciąży to czas intensywnego kostnienia szkieletu, który do tej pory zbudowany był głównie z tkanki chrzęstnej. Teraz całą energię maluch będzie poświęcał na wzrost, doskonalenie połączeń nerwowych a co za tym idzie, naukę i ulepszanie różnych umiejętności. Będzie prawie w nieustannym ruchu, a kobieta najprawdopodobniej poczuje jego pierwsze ruchy.

W czwartym miesiącu ciąży u kobiety następują bardzo duże zmiany. Znacznie przybiera na wadze. Brzuch wyraźnie się uwypukli w wyniku 20-krotnego powiększenia się macicy. Niestety wraz z jego powiększaniem się mogą pojawić się rozstępy. Ale można im zapobiec. Skutecznym zabiegiem profilaktycznym jest codzienny peeling całego ciała, naprzemienne ciepłe i chłodne natryski, delikatny masaż szorstką rękawicą. Na skórze mogą pojawić się przebarwienia, ale ustąpią one po porodzie.
Kobieta czuje się lepiej, więc coraz wyraźniej cieszy się swoim „błogosławionym stanem”. Jest bardziej radosna i patrzy na świat z większą życzliwością.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwoju ciąży w tym okresie, czytaj o:

lub 4. miesiącu ciąży.

Sylwia M.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (52)
/4 lata temu
Hej ja jestem w 14 tygodniu mam juz dosyc spory brzuszed malenstwo moje miezy okolo 10cnn od cieniaczka do pupy lekaz mówi ze ma bardzo długie nogi ☺wiec moze miezyc do 20 cnn ☺pozdrawiam mamusie
/4 lata temu
Moje malenstwo w 12 tyg. Mialo 61 mm
/6 lat temu
DLACZEGO ZEMDLALAM I WMIOTUJE PO POSIŁKU
POKAŻ KOMENTARZE (49)