Ciąża bliźnięta - 10 rzeczy o których musisz pamiętać fot. Fotolia

Ciąża bliźnięta - 10 rzeczy o których musisz pamiętać

Jesteś przerażona tym, co cię czeka? Spokojnie! Zobacz, o czym musisz pamiętać, jeśli niebawem zostaniesz mamą bliźniąt.
Agata Bernaciak / 11.02.2015 06:55
Ciąża bliźnięta - 10 rzeczy o których musisz pamiętać fot. Fotolia

1. Nie bój się!

Bliźnięta są trochę demonizowane. Wiadomo, pracy jest sporo, ale łatwiej zajmować się dwójką dzieci w tym samym wieku niż np. maluchami urodzonymi rok po roku.

2. Przygotuj się na sporo pracy

Nie da się ukryć: będziesz miała co robić. Dlatego warto na początku nastawić się na to, że będzie ciężko, by... przeżyć miłe zaskoczenie. Sama zobaczysz!

3. Licz się z większymi wydatkami

Dwoje dzieci zużywa podwójną ilość pieluch, kosmetyków itd. Przygotuj się na to. Poproś znajomych, by zamiast przynosić kolejne zabawki w prezencie, kupowali rzeczy pierwszej potrzeby.

4. Wybierz odpowiedni wózek

Zanim kupisz wózek, zastanów się (najlepiej z miarką w ręku), jakie miejsca będziesz z nim odwiedzać. Chodzi tu o szerokość np. windy w domu czy w przychodni.

5. Licz się z przedwczesnym porodem

Ponad połowa bliźniąt rodzi się przed 37. tygodniem życia. Częściej niż pozostałe dzieci wymagają rehabilitacji i wizyt kontrolnych u specjalistów. Mamy wieloraczków wykupują też często prywatne pakiety medyczne, bo zdarza, że w pierwszym roku trzeba odwiedzić wielu specjalistów.

6. Po porodzie korzystaj z pomocy

Nie strugaj bohaterki, która świetnie sobie ze wszystkim radzi sama. Trzeba nauczyć się korzystać z pomocy, bo zdrowie jest tylko jedno.

7. Spróbuj karmić piersią

Bliźnięta da się wykarmić piersią i warto o to walczyć. To nie tylko najbardziej korzystne dla dzieci rozwiązanie, ale również ogromna oszczędność: puszka mleka modyfikowanego znika w 2 dni!

8. Prowadź notatki

Zapisuj, kiedy twoje dzieci jadły, czy dostały leki. Człowiekowi wydaje się, że wszystko da się spamiętać, jednak takie notatki są na wagę złota. Po godzinie nie pamięta się już, czy jadło pierwsze, czy może drugie dziecko.

9. Nie ubieraj dzieci tak samo

Może się wydawać, że pomylenie własnych maluchów jest niemożliwe, a jednak... Żeby uniknąć pomyłek, nigdy nie ubieraj dzieci jednakowo.

10. Wrzuć na luz

Nie katuj się, jeśli czasem sobie z czymś nie radzisz, nie masz siły, zdarzy ci się gorszy dzień. To przydarza się każdej mamie.

Dowiedz się więcej o bliźniaczej ciąży:


na podstawie tekstu autorstwa Beaty Turskiej/Mamo to ja