POLECAMY

Ciąża a kolposkopia

Witam, jestem w 16 tyg. ciąży i za tydzień mam mieć robioną kolposkopię.
Ciąża a kolposkopia

Witam, jestem w 16 tyg. ciąży i za tydzień mam mieć robioną kolposkopię. Moje pytanie: czy to jest bezpieczne dla dziecka???


brokat

Badanie kolposkopowe wykonuje się w czasie trwania ciąży, choć nie zawsze można go wykonać dokładnie (w tym czasie), ale proszę być spokojną o dzieciątko.
Ciąża to czas, w którym często występuje np. grzybica pochwy. Ale nie oznacza to, że nie należy jej leczyć. Drożdżycę pochwy leczy się np. nystatyną w tabletkach dopochwowych, a także można stosować clotrimazolum. W przypadku drożdżycy należy uzupełnić pałeczki kwasu mlekowego - należy jeść dużo jogurtów naturalnych. Należy nosić przewiewną bawełnianą bieliznę - nie sztuczną. Ograniczyć spożywanie cukrów, ponieważ to doskonała pożywka dla drożdżaków.

Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu.

Zmiany spowodowane ciążą mogą zafałszować obraz w rozmazie cytologicznym. Ponadto po porodzie często widać samoistne cofanie się zmian części pochwowej. Jeśli w badaniach cytologicznych lub kolposkopowych stwierdza się „podejrzane” zmiany to do 6-8 tygodnia po porodzie wykonuje się badania kontrolne.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)