Myślisz o cesarskim cięciu? Powinnaś to przeczytać!

Wybranie takiego rozwiązania z własnej woli bez wyraźnych wskazań lekarza może stwarzać zagrożenie. Dlaczego?
Myślisz o cesarskim cięciu? Powinnaś to przeczytać! fot. Fotolia

Obecnie wykonywanie cesarskiego cięcia zamiast porodu naturalnego dla wielu kobiet wydaje się lepszym rozwiązaniem. Z reguły kobiety, które chcą koniecznie mieć cesarskie cięcie, po prostu boją się bólu związanego z porodem naturalnym i wydaje im się, że dzięki cesarce będą mogły go uniknąć. Ale czy faktycznie cesarskie cięcie na życzenie jest najlepszą metodą przywitania na świecie swojego dziecka?

Kobiety, które dążą do tego, by mieć możliwość cesarskiego cięcia na życzenie, powinny zdawać sobie sprawę z faktu, że taki zabieg nie jest wcale łatwym, rutynowym zabiegiem, ale operacją. Jego wykonanie powinno być dozwolone wyłącznie wówczas, gdy zachodzą ku temu poważne powody i to lekarz bez nacisków pacjentki powinien zdecydować o tym, czy powinna ona rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie.

Dlaczego kobiety tak licznie decydują się na cesarskie cięcie na życzenie?

Choć w Polsce nie ma oficjalnie możliwości wykonywania cesarskiego cięcia na życzenie pacjentki, to jednak zdarza się, że operacja ta jest wykonywana bez wyraźnego powodu medycznego. Kobiety często same sugerują lekarzowi, że w ich przypadku cesarskie cięcie byłoby najlepszym rozwiązaniem, ponieważ:
  • boją się porodu naturalnego;
  • uważają, że w ten sposób łatwiej będzie dziecku przyjść na świat;
  • myślą, że porody naturalne są już niemodne i staroświeckie;
  • chcą wyznaczyć konkretną datę porodu, a nie czekać, aż w końcu poród sam się zacznie.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Okazuje się, że kobiety niesłusznie wybierają cesarskie cięcie, myśląc, że jest ono łatwiejsze i bardziej przyjazne dla dziecka. Tak naprawdę to naturalny poród pozwala dziecku na zaadaptowanie się do nowych warunków życia poza łonem matki. Kiedy dziecko wyciągane jest bezpośrednio z brzucha i nie przechodzi przez drogi rodne, może mieć później trudności z samodzielnym oddychaniem.

Poza tym podczas porodu naturalnego istnieje mniejsze ryzyko komplikacji niż w przypadku operacji cesarskiego cięcia. Wykonując cesarskie cięcie, można spowodować powstanie infekcji u dziecka lub uszkodzenie naczyń krwionośnych w macicy i skutkiem tego utrata zbyt dużej ilości krwi.

Poród naturalny jest także dużo bardziej przyjazny dla matki. Dochodzi ona do siebie o wiele szybciej niż w przypadku cesarskiego cięcia. Poza tym rodząc naturalnie, kobieta nie ma nacinanego brzucha i problemu z nieestetyczną blizną na ciele.

Czy mimo to nadal uważacie, że cesarskie cięcie jest lepszym rozwiązaniem?

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/7 miesięcy temu
Tak bo wtedy mam pewność ze dziecko urodzi się zdrowe a nie z chorobami okoloporodowymy bo lekarz nie chciał zrobić cc
/9 miesięcy temu
W jakim niby szpitalu można sobie wybrac rodzaj porodu? W Lesznie nie mozna i lekarze robia cc tylko w razie konieczności. Pierwsze cięcie przeszlam okropnie. Wszystko mnie bolalo.ledwo wstawalam z lozka a wyprostowalam sie dopiero do 3 tyg... drugie cięcie znioslam dużo lepiej
/2 lata temu
Wciskanie kitu !!!
POKAŻ KOMENTARZE (4)