USG, ciąża, lekarz

Cała prawda o badaniu USG

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Wiele przy nim wzruszeń, ale i całkiem sporo wątpliwości. Odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.
/ 09.10.2009 17:11
USG, ciąża, lekarz
Gdy na monitorze zobaczysz po raz pierwszy maleńkie rączki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez łez wzruszenia. Ale USG to przede wszystkim kontrola zdrowia maleństwa.

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?
Robi się to, mierząc określone części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ maleństwa rosną w różnym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najbardziej zbliżone. Dlatego precyzyjny termin porodu łatwiej obliczyć podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Można wtedy pomylić się o 2–5 dni, po 28. tygodniu już o 21 dni.

Ile badań trzeba zrobić?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy zrobić trzy badania USG. Pierwsze między 11. a 14. tygodniem, drugie między 18. a 23. tygodniem, a trzecie między 28. a 32. Jeśli jednak masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę albo lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania.- Zawsze należy robić ich tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć czy więcej! Ważne jest także to, by obowiązkowe USG robił ginekolog specjalizujący się w ultrasonografii położniczo-ginekologicznej (o jego wskazanie można poprosić swojego lekarza). Czasami lekarze prowadzący ciążę wykonują USG podczas kontrolnej wizyty przyszłej mamy. Są to krótkie badania, oceniające np. wzrost płodu czy jego położenie. Jednak nie wolno ich mylić z tymi obowiązkowymi!

Dlaczego tak ważne jest, by przyszła mama chodziła na badania USG? Do czego służy ultrasonografia?
Na przykład do określenia wieku ciąży czy do kontrolowania rozwoju dziecka. W ten sposób można też ocenić jego stan, tzn. ruchy, objętość płynu owodniowego. Lekarz szuka sygnałów ostrzegawczych, czy malec nie ma wad rozwojowych. Gdy wykryje się ich objawy, ciężarną odsyła się na kolejne badania (genetyczne, badanie echokardiograficzne serca płodu), które przeprowadzają lekarze zajmujący się diagnostyką prenatalną. Maluszek w niektórych sytuacjach może być leczony już w łonie matki. Podaje się leki do pępowiny albo mamie lub przeprowadza operacje wewnątrz macicy. Chociaż ultrasonografia jest coraz bardziej niezawodna, dzięki czemu rzadko zdarzają się niespodzianki przy porodzie, nie wszystkie wady rozwojowe, np. głuchotę, można wykryć podczas badania. Dlaczego? Bo wada pojawia się lub ujawnia później, czasem tuż po porodzie. W ostatnich tygodniach ciąży trudno jest ocenić anatomię płodu ze względu na jego wielkość lub niekorzystne położenie.

Masz pytanie dotyczące badania USG? Zadaj je na www.ciazaporod.pl


Kiedy bada się przez pochwę, a kiedy przez brzuch?
Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze – z reguły przez brzuch. Jednak jeśli podczas badania lekarz nie jest w stanie określić np. położenia łożyska (przypuszcza, że może być przodujące), wtedy bada przez pochwę. Podobnie, gdy trzeba ocenić długość szyjki macicy w związku z podejrzeniem przedwczesnego porodu.

Jakie USG jest lepsze – 2D, 3D czy 4D?
Aparatura 2D
(klasyczna) daje obraz płaski, czarno-biały. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najważniejsza, ponieważ pozwala na ocenę budowy narządów wewnętrznych, więc umożliwia wykrycie pewnych nieprawidłowości.
Doppler, czyli USG kolorowe, zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach - nawet tych małych. To również obrazy płaskie, więc nie widać szczegółów wyglądu malca.
Natomiast 3D, czyli USG trójwymiarowe, pozwala zobaczyć buzię, okrągły brzuszek, rączki maleństwa. Daje obraz w trzech wymiarach, nieruchomy.
I jeszcze 4D, tzn. USG trójwymiarowe ruchome. Pozwala ono obejrzeć dziecko w trzech wymiarach, jak się porusza (tym właśnie różni się 4D od 3D). Dla niektórych rodziców taki obraz jest pociągający, dla innych bywa wręcz szokujący, uważają go za zbyt realistyczny albo... sztuczny.
Jednak by uzyskać czytelny obraz w badaniu 3D i 4D, malec musi być odpowiednio ułożony. Konieczna jest też dostateczna ilość płynu owodniowego. Diagnostycznie te badania mają mniejsze znaczenie niż 2D, choć w sumie warto robić 3D, bo aparaty do tego badania są wysokiej klasy, a uzyskane na nich czarno-białe obrazy świetnej jakości, łatwiej zatem zauważyć nieprawidłowości u płodu.

Czy na USG można stwierdzić płeć malca?
Tak, czasem już podczas pierwszego badania. Ale tylko wtedy, gdy dziecko jest odpowiednio ułożone i narządy płciowe są wyeksponowane. W czasie drugiego badania udaje się stwierdzić płeć w 70–80 procentach przypadków, przy trzecim – już w 95. Ale zdarzają się pomyłki. Oczywiście można poprosić lekarza, by nie ujawniał tej informacji. Jednak ginekolog zawsze sprawdza płeć dziecka – musi wiedzieć, czy jest prawidłowo wykształcona.


Czy takie badania nie są szkodliwe?
Są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Badania ultrasonograficzne wykonuje się od ponad 30 lat, do tej pory w literaturze medycznej nie pojawiły się informacje potwierdzające podejrzenia, że są szkodliwe. Aparatura wysyła wiązki ultradźwięków. Są to fale akustyczne, które nie czynią maleństwu krzywdy. Jednak trzeba pamiętać, że badanie USG służy przede wszystkim diagnozie. Dlatego powinno być wykonywane ze wskazań medycznych, a nie tylko po to, żeby np. jeszcze raz popatrzeć sobie na dzidziusia.

Czy świeżo upieczona mama może już zapomnieć o USG?
Nie! Powinna zgłaszać się na badania ultrasonograficzne przynajmniej raz w roku. Ale takie badanie wykonuje się już sondą dopochwową.

Ile kosztuje?
Choć czasem trzeba za nie zapłacić, nie rezygnuj z badań USG, zwłaszcza tych obowiązkowych.
Jeżeli ginekolog prowadzący ciążę podpisał umowę z NFZ, dostaniesz od niego skierowanie oraz informację, gdzie możesz zrobić badanie USG (ale tylko podstawowe 2D) w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeśli twój lekarz przyjmuje prywatnie i nie może wydawać skierowań w ramach NFZ, trzeba zapłacić. Ceny kształtują się różnie (podajemy przybliżone):
– 2D od 80 do 150 zł
– dopplerowskie: od 150 do 200 zł
– 3D/4D od 200 do 280 zł
– 3D/4D (z badaniem genetycznym) od 450 do 550 zł.