POLECAMY

Bonawentura - wybitny średniowieczny teolog

Poznaj niesamowitą historię świętego Bonawentury. Dowiedz się, co oznacza imię Bonawentura i kiedy obchodzimy jego święto.

Fot. Fotolia

Jego właściwe imię i nazwisko brzmi Jan di Fidanza – Bonawentura to imię zakonne. Urodził się w 1217 roku w Bagnoregio. Jako dziecko zachorował i był bliski śmierci. Matka zwróciła się do św. Franciszka z Asyżu i nastąpiło cudowne uzdrowienie. Bonawentura pierwsze nauki pobierał w miejscowym klasztorze, a studia filozoficzne odbył w Paryżu. Mając 25 lat wstąpił do zakonu franciszkanów. Skończył studia teologiczne, zaczął wykładać. W 1257 roku został mianowany generałem zakonu franciszkanów. W zakonie usiłował wypracować kompromis pomiędzy frakcją rygorystów a zwolennikami łagodniejszej reguły.

Polecamy: Wyszukiwarka imion - Bonawentura

Aktywność publiczną potrafił łączyć  z bogatym życiem wewnętrznym. Mimo piastowania wysokich godności w strukturze  zakonnej, był człowiekiem bardzo skromnym. Delegacja, która przybyła od papieża Grzegorza X, aby poinformować Bonawenturę, iż został mianowany kardynałem, zastała go przy myciu naczyń w klasztornej kuchni. Był jednym z najwybitniejszych teologów średniowiecza. Przez wiele lat prowadził negocjacje z greckim Kościołem ortodoksyjnym, mając nadzieję, że dojdzie do unii obu Kościołów. Zmarł 15 lipca 1274 roku.

Co oznacza imię Bonawentura?

Imię Bonawentura pochodzi z łacińskiego bona ventura – dobra przyszłość.

Polecamy: Jak wybrać imię dla dziecka?

Komu patronuje Bonawentura?

Święty Bonawentura jest patronem matek oczekujących potomstwa, dzieci, robotników, teologów.

Dzień św. Bonawentury – 15 lipca.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Niedługo urodzi nam sie syn i jednym z imion które mamy na myśli to właśnie Bonawentura. Lubimy oryginalne imiona. Drugie to Zygfryd. Jak myślicie które powinnismy wybrać?