Ból kręgosłupa w ciąży fot. Fotolia

Ból kręgosłupa w ciąży

Skorzystaj z naszych wskazówek!
Milena Oszczepalińska / 26.11.2015 06:55
Ból kręgosłupa w ciąży fot. Fotolia

Ciężarne mogą narzekać na ból kręgosłupa, ponieważ wraz z rozwojem dziecka, rośnie jego waga, a tym samym kobieta musi dźwigać większy ciężar. Kręgosłup nie jest przyzwyczajony do tak szybko zwiększającej się wagi, może być nadmiernie wygięty, obciążony i tym samym bolący. Czasami sama ciężarna przyczynia się do zwiększonego bólu pleców, jeśli nieodpowiednio o siebie dba.

Kiedy ciężarna jest szczególnie narażona na ból kręgosłupa?

  • Jeśli w szybkim tempie znacznie przybiera na wadze;
  • Jeśli spodziewa się bliźniaków lub trojaczków;
  • Jeśli miała problemy z kręgosłupem wcześniej, zanim zaszła w ciążę;
  • Jeśli ma kiepską kondycję, nie uprawia żadnych sportów, niewiele się rusza.

Jak pokonać uporczywy ból kręgosłupa?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto w ciąży unikać chodzenia na wysokich obcasach, by jeszcze bardziej nie obciążać pleców. Można też pokusić się o wymianę materaca w łóżku na bardziej wygodny. Dobrze jest także zapisać się na basen - to sport, który szczególnie polecany jest ciężarnym, działa kojąco na kręgosłup,a  do tego nie obciąża stawów. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie trzeba też nosić zbyt ciężkich rzeczy, np. toreb z zakupami, ale wyręczyć się bliskimi.

Na ból pleców pomocna może okazać się kąpiel w niezbyt ciepłej wodzie. Warto też podkładać sobie pod lędźwie dodatkową poduszkę lub wałek, który wypełni przestrzeń między plecami a fotelem. Nie należy zaniedbywać także trzymania prawidłowej postawy ciała. Wystarczy przestać się garbić, by poczuć ulgę dla kręgosłupa.

Bardzo ważne jest także zachowanie umiaru w pracy. Ciężarna powinna siedzieć przy komputerze nie dłużej niż 4 godziny dziennie, bo wówczas nie tylko kręgosłup jest przeciążony, lecz także organizm jest mniej dotleniony, co może poważnie szkodzić dziecku.

Sprawdź też inne porady dla ciężarnych:

Tagi: ciąża