Ciąża/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Ból, kłucie w podbrzuszu w czasie ciąży – czy to powód do niepokoju?

Nie każdy ból brzucha czy uczucie kłucia w brzuchu w ciąży świadczą o tym, że dzieje się coś złego. Jednak zawsze trzeba te dolegliwości skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu ustalenia ich przyczyny.
/ 12.09.2012 14:35
Ciąża/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Kobiety, które są po raz pierwszy w ciąży odczuwają bóle brzucha (lub kłucie w brzuchu) częściej, ponieważ wsłuchują się wnikliwie w swój organizm. Najczęściej ciężarne określają dolegliwości bólowe jako podobne do bólu miesiączkowego.

Przyczyny bólu brzucha/ kłucia w brzuchu – I trymestr

Najczęściej przyczyną bólów brzucha jest anatomiczne rozciąganie macicy. Na początku ciąży mogą wystąpić również kłucia i ból w kroczu, spowodowane przekrwieniem śluzówki, do którego przyczynia się podwyższony poziom progesteronu. Powiększająca się macica pociąga więzadła maciczne, co powoduje ból w pachwinach.

Bóle czasami mogą być bardzo silne i jeśli nasilają się po prawej stronie, możemy podejrzewać zapalenie wyrostka robaczkowego. W takiej sytuacji należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem, aby mógł postawić szybką diagnozę.

Bóle brzucha we wczesnej ciąży mogą świadczyć też o zagrażającym poronieniu, dlatego nie należy lekceważyć nawet niewielkich dolegliwości w dole brzucha. Jeśli te dolegliwości przypominają skurcze (są regularne, ból narasta, a potem maleje), a do tego jeszcze występuje plamienie, brudzenie, bądź krwawienie z dróg rodnych, należy niezwłocznie udać się najlepiej do szpitala, na izbę przyjęć!

Warto wiedzieć: Jak zmienia się masa ciała w ciąży?

II trymestr

W drugim trymestrze ciąży bóle brzucha powoduje gwałtowny i szybki wzrost macicy oraz dziecka. Kobieta ciężarna zaczyna odczuwać ruchy dziecka, które mogą być gwałtowne i energiczne. Powodują one niewielkie dolegliwości bólowe i uczucie dyskomfortu. Kopnięcia są zupełnie niegroźne.

Niekiedy kobieta w ciąży odczuwa uczucie drętwienia w dole brzucha, uczucie rozciągania, jakby brakowało jej skóry na brzuchu. Jeśli te objawy występują po odpoczynku, ciężarna powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

W okolicach 20. tygodnia ciąży zaczynają się skurcze Braxtona-Hicksa. Są to niegroźne, na początku nieodczuwalne skurcze, które przygotowują macicę do porodu. Skurcze przepowiadające różnią się od skurczy porodowych tym, że nie powodują rozwierania szyjki macicy i nie są bolesne. Każda kobieta odczuwa je inaczej, a czasem nie czuje ich wcale albo nie odróżnia ich od ruchów dziecka. W trakcie trwania skurczów Braxtona-Hicksa brzuch staje się twardy przez około 20-30 sekund.

Kobieta w ciąży powinna wsłuchiwać się w swoje ciało i z każdym niepokojącym objawem powinna zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Zwykle jest to fizjologiczny, niegroźny ból, ale czasami lepiej działać prewencyjnie niż czekać aż będzie za późno na jakąkolwiek interwencję.

Polecamy: Niedokrwistość w czasie ciąży – jak sobie z nią radzić?

Autor: Agnieszka Chorąży, położna, wykładowca DoulaSERVICE/ mk

Dowiedz się więcej o kłuciu w podbrzuszu w czasie ciąży z naszego forum medycznego.