POLECAMY

Jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Jego przyczyny mogą być różne - dowiedz się, skąd bierze się ból głowy w czasie ciąży i jak sobie z nim skutecznie poradzić!
Jak poradzić sobie z bólem głowy w ciąży? fot. Fotolia

1. Skąd się bierze ból głowy?

Głowa może boleć z tysiąca powodów.  Jeśli zdarzy się to raz, to nie problem, jeżeli jednak bóle głowy powtarzają się, lepiej pójść do lekarza. Zdarza się, że ginekolog wysyła przyszłą mamę na konsultację np. do neurologa, okulisty albo laryngologa. I słusznie,  bo za bólami głowy kryją się czasem stany zapalne zatok, kłopoty ze wzrokiem, schorzenia neurologiczne.

2. Dlaczego boli właśnie w ciąży?

Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi. Hormony, produkowane na potęgę przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki –  także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe, które znajdują się w mózgu, reagują na zwiększony ucisk. Na szczęście tego rodzaju bóle nie są niebezpieczne.

3. Jak sobie pomóc?

Co robić, gdy na zapobieganie bólowi głowy w ciąży jest już za późno i znów masz migrenę? 

  • Weź kąpiel. Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza.
  • Odizoluj się. Zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Możesz zrobić sobie chłodny okład na czoło.
  • Skontaktuj się z lekarzem. Opisz objawy i zapytaj, czy możesz wziąć środek przeciwbólowy.

Jeśli boli kark i szyja, postępuj podobnie jak w przypadku bólu głowy, a poza tym staraj się rozluźnić. Pomogą ci w tym:

  • Ćwiczenia. Poruszaj głową w przód, tył i na boki.
  • Zmiana pozycji. Wstań, przespaceruj się, połóż.
  • Oddechy. Stań w otwartym oknie i weź kilka głębokich wdechów.
  • Masaż. Poproś kogoś, by rozmasował ci kark. Możesz to także zrobić sama.
  • Zwolnij tempo

Uwaga! Przyczyną bólu głowy w ciąży może być także stres, głód, odwodnienie.

4. Czy mogę zażywać tabletki przeciwbólowe?

Nie powinnaś brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć. Niektóre leki przeciwbólowe (np. zawierające paracetamol), mogą stosować także przyszłe mamy.

Uwaga! Nie bierz aspiryny. Zawiera ona kwas acetylosalicylowy, który może spowodować wady płodu. Stosowany po 34. tygodniu ciąży bywa przyczyną przedwczesnego zamknięcia u dziecka przewodu łączącego tętnicę płucną z aortą.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)