POLECAMY

Błażej - święty pustelnik

Masz na imię Błażej albo chcesz tak nazwać swoje dziecko? Na pewno cię zaskoczy znaczenie tego imienia! Poznaj je i dowiedz się, kim był święty Błażej.

Fot. Fotolia

Krótka historia świętego Błażeja

Błażej żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z Cezarei Kapadockiej w dzisiejszej Turcji. Kształcił się i przygotowywał do zawodu lekarza, ale porzucił to zajęcie i wybrał pustelnicze życie w jaskini. Cały czas jednak leczył ludzi i zwierzęta. Legenda mówi, że garnęły się do niego dzikie zwierzęta i ufnie oddawały się jego opiece, kiedy potrzebowały pomocy. Kiedy w pobliskim mieście Sebasta zmarł biskup, tamtejsi chrześcijanie obwołali Błażeja nowym biskupem, musiał więc opuścić swoją samotnię w jaskini.

Polecamy: Wyszukiwarka imion - Błażej

W latach 308-324 nasiliły się prześladowania chrześcijan w tamtych stronach. Błażej znów schronił się do pustelni i z jaskini zarządzał diecezją. Został jednak wydany i biskupa uwięziono. Nawet z więzienia niósł pomoc chorym. Kiedy pewnemu chłopcu utkwiła w gardle ość, tylko modlitwą święty uratował mu życie.

Błażej poddany został  okrutnym torturom. Oprawcy pobili go, poranili żelaznymi grzebieniami do czesania owiec, zabili w jego obecności wszystkich pojmanych chrześcijan – wszystko po to, aby wymusić na nim wyrzeczenie się wiary. Kiedy Błażej nie uległ, ścięto go mieczem. Działo się to ok. roku 316.

Polecamy: Jak wybrać imię dla dziecka?

Skąd wywodzi się imię Błażej?

Imię Błażej wywodzi się od łacińskiego słowa blaseus – sepleniący, z wadą wymowy. W średniowieczu powstała polska forma tego imienia Włast, jednak do czasów dzisiejszych przetrwał raczej Błażej.

Czyim patronem jest Błażej?

Już w VI wieku św. Błażeja obwołano orędownikiem w chorobach gardła, później doszły jeszcze krwotoki, wrzody, kolki, ból zębów, zaraza i czkawka. Uważany jest za patrona lekarzy, przemysłu wełniarskiego, handlarzy wełną, szewców, krawców, tkaczy, garbarzy, sztukatorów, piekarzy, murarzy, kapeluszników, muzykantów. Opiekuje się zwierzętami domowymi i końmi. Zapobiega szkodom wyrządzonym przez wiatr.

Dzień św. Błażeja – 3 lutego.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Błażej fajne imię dla chłopca :D