POLECAMY

Bernadeta z Lourdes

Kim była święta Bernadeta? Co widziała podczas objawień w Lourdes i kiedy obchodzimy jej święto?

Fot. Fotolia

Krótka historia św. Bernadety

Urodziła się w 1844 roku w Lourdes jako najstarsza córka młynarza. Na chrzcie otrzymała imię Bernarda, jednak do historii przeszła zdrobniała forma tego imienia. Bernadeta miała 14 lat, kiedy z dwiema koleżankami wybrała się po drewno na opał. Dziewczęta zatrzymały się na odpoczynek w pobliżu groty nad rzeką Gave. Bernadeta pozostała nieco z tyłu, z dala od przyjaciółek. Usłyszała nagle dziwny szum, a koło groty ujrzała nieziemski blask, z którego wyłoniła się kobieta, o której później dziewczyna mówiła: tak piękna, że chciałoby się nawet umrzeć, by ją ponownie zobaczyć. Zdarzenie to miało miejsce w lutym 1858 roku; do lipca tego roku Matka Boska – bo to była ona – ukazała się Bernadecie 18 razy. Wzywała dziewczynę do modlitwy i pokuty za grzeszników.

Polecamy: Wyszukiwarka imion - Bernadetta

Miejscowy biskup ogłosił dekret o prawdziwości objawień w Lourdes. Od tego momentu do cudownego miejsca zaczęły przybywać niezliczone rzesze pielgrzymów. Aby uciec przed ich ciekawością, Bernadeta schroniła się w 1866 roku do klasztoru Panien z Nevers, których posłannictwem było zajmowanie się chorymi i dziećmi. Siostry przyjęły Bernadetę początkowo bardzo życzliwie. Wkrótce jednak zaczęło im przeszkadzać proste pochodzenie dziewczyny, niewyszukane obyczaje, brak wykształcenia, a nawet fakt, że okazała się osobą chorowitą. Wszelkie szykany z ich strony Bernadeta odbierała jako pokutę i znosiła z pokorą. Zmarła w 1879 roku, dożywszy zaledwie 35 lat.

Polecamy: Najbardziej nietypowe imiona zgłaszane o USC

Skąd pochodzi imię Bernadeta?

Imię Bernadeta to spieszczona forma imienia Bernarda – żeńskiej postaci męskiego imienia Bernard.

Dzień św. Bernadety – 16 kwietnia.

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Jestem Bernadetta od ponad 30 lat. Nie znoszę swojego imienia. Chciałam je zmienić, ale po co mi inne imię na papierze jak wszyscy wołają na mnie Berta albo Becia :/