POLECAMY

Benedykt

Tak jak Beata pochodzi z łaciny i ma zbliżone znaczenie: "błogosławiony", lub "chwalony" (łac. "benedico - "chwalić"). Imię to zyskało wielką popularność w VI wieku, dzięki Benedyktowi z Nursji, założycielowi zakonu Benedyktynów.
Benedykt

Współcześnie przeżywa swój renesans, który także ma podłoże religijne, w skutek czego imię Benedykt może nasuwać skojarzenie z dostojną białą szatą i z karmazynowym obuwiem, uszytym podobno z krokodylej skóry (przynajmniej tak twierdzą obrońcy praw zwierząt). Żeński odpowiednik (Benedykta) jest mniej znany, chociaż jego skróconą formę (Benita) dość często spotyka się np. we Włoszech (gdzie funkcjonuje też przekształcona wersja męska - Benito).

Imienin Benedykt ma tyle, ile jest miesięcy w roku (lub jak kto woli - ilu było Apostołów): 12 stycznia, 12 lutego, 11 i 21 marca, 4 i 16 kwietnia, 7 i 11 maja, 7, 11, 16 i 21 lipca. Benedyktę w kalendarzu uwzględniono tylko raz: 6 maja.

Osoby o tych imionach często uchodzą za marzycieli. Jednak gdy trzeba – potrafią twardo stąpać po ziemi.

Dla Benedyktów (a także dla ich żeńskich odpowiedników) przewidywane są bardzo pozytywne zmiany w życiu uczuciowym. Niejeden kawaler i niejedna panna znajdzie się przed ołtarzem... O ile nie jest osobą duchowną, oczywiście - w takim przypadku i tak przebywa stale w pobliżu ołtarza. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)