Baw się, mamusiu!

Baw się, mamusiu!

Karnawał tuż, tuż, a twój brzuszek z każdym dniem staje się coraz większy. Czy to oznacza, że karnawałowe zabawy nie są dla kobiety w ciąży? Wcale nie!
/ 31.12.2008 09:58
Baw się, mamusiu!
Czasy, gdy kobiety wstydziły się brzucha, na szczęście minęły. Teraz, jeśli tylko chcesz, możesz go wyeksponować. Cokolwiek teraz myślisz, ciąża to piękny czas. Jeśli nie dręczą cię dolegliwości pierwszego trymestru, czujesz się piękna i kobieca. Nadal masz dużo czasu dla siebie. Wykorzystaj to mądrze. Baw się, ale bezpiecznie dla siebie i dla dziecka. Czy wiesz, co na imprezie może przyszła mama, a czego nie?

Naturalnie olśniewająca
Świetlista cera i piękne włosy – ciąża dobrze na ciebie wpływa. Ale możesz je jeszcze dopieścić. Używaj kosmetyków do cery wrażliwej i jak najbardziej naturalnych (np. balsamów z solą morską czy algami), bo twoja skóra łatwo ulega teraz podrażnieniom. Możesz ufarbować włosy. Ryzykujesz jedynie tym, że nie uzyskasz koloru, o jaki ci chodziło, bo hormony ciążowe mogą zmienić reakcje włosów. Używaj też lżejszych perfum, bo mocne zapachy mogą cię drażnić.
Rada lekarza: Sauna i solarium nie są teraz dla ciebie! Wysoka temperatura może zaszkodzić dziecku i źle wpłynie na twoje krążenie. Zasadą powinno być także unikanie nadmiaru chemii.

Dymowi powiedz: nie
Papierosy są zabronione! Nie powinnaś być nawet bierną palaczką. Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, zmniejszając ilość tlenu, jaka dochodzi do maleństwa. Dzieci mam palaczek rodzą się mniejsze, często też przedwcześnie.
Rada lekarza: Najlepiej przestać palić jeszcze przed ciążą, ale rzucenie palenia w każdym innym momencie jest lepsze niż niezrobienie niczego. Jeśli idziesz na imprezę do znajomych, poproś, by wyznaczyli jeden pokój dla nałogowców i nie wchodź tam. W restauracji wybierz miejsce w sali dla niepalących.

Procentom też
Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu w ciąży. Nie ma też „lepszego” czy „gorszego” – lampka wina, małe piwo czy kieliszek wódki (nawet zmieszanej z sokiem) zawierają tyle samo czystego alkoholu. Picie go równa się większemu ryzyku poronienia, komplikacji przy porodzie czy niedowagi u noworodka.
Rada lekarza: Podczas ciąży lepiej zapomnij o alkoholu. Na imprezie pij drinki, ale z soku lub wody mineralnej.

Kofeina – troszeczkę
Kawa i napoje z kofeiną (np. cola, napoje energetyzujące, czekolada) są moczopędne – wypłukują z organizmu wapń, przeszkadzają w przyswajaniu żelaza. Duża ilość kofeiny zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z niedowagą lub przed czasem.
Rada lekarza: Dozwolone są niewielkie ilości kawy – dwie filiżanki słabej małej czarnej z mlekiem dziennie.

Bądź wybredna
Nim spróbujesz imprezowych dań, upewnij się, że nie zaszkodzą tobie lub dziecku. Sery typu brie, camembert, lazur to smaczna przegryzka, ale mogą mieć bakterie wywołujące listeriozę. Nie przejadaj się rybami. Choć to źródło cennych kwasów tłuszczowych, mogą zawierać metale ciężkie. Nie jedz potraw z surowych ryb (sushi) i mięs (tatar) z uwagi na pasożyty wywołujące np. toksoplazmozę. Unikaj lodów, domowego majonezu lub musów – mogą w nich być surowe jajka. Mniej więcej jedno na 500 zawiera salmonellę. Odwodnienie i gorączka towarzyszące zakażeniu są groźne dla mamy i dziecka.
Rada lekarza: Listerioza jest naprawdę rzadką chorobą, ale dla ciebie niebezpieczną. Przed salmonellą można się ustrzec. Jedz żółte sery, pasteryzowane twarożki, gotowane jajka.

Tańcz do białego rana
Kołysanie biodrami to wspaniałe ćwiczenie. Pamiętaj o stabilnych butach, najlepiej na dwu-, trzycentymetrowych obcasach. W ciąży zmienia się środek ciężkości ciała i taniec w złych pantoflach może się skończyć upadkiem. Gdy poczujesz się zmęczona, to znak, że czas na odpoczynek we własnym łóżku (nie ratuj się kawą!). Jeśli maluchowi będzie źle, też da o tym znać – zacznie się więcej poruszać lub jego ruchy będą mniej odczuwalne.
Rada lekarza: Pamiętaj o odpoczynku! Długie przebywanie w pozycji pionowej sprawia, że krew spływa do nóg, a tym samym mniej tlenu i substancji odżywczych dochodzi do dziecka.
Dobrej zabawy!


Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik. Pracuje w Instytucie Matki i Dziecka