Bądź piękna i zadbana!

Ciąża to czas, kiedy kobieta powinna dbać nie tylko o zdrowie, ale także o swój wygląd.
/ 24.03.2006 12:50
bede-piekna-copy.jpg
 

Kobiecie dodają skrzydeł komplementy! "Jak pięknie wyglądasz w ciąży!" - chcesz usłyszeć od najbliższych i dalszych znajomych. Ale żeby te miłe słowa padły, musisz o siebie dbać bardziej niż przedtem. Ciąża nie daje żadnej taryfy ulgowej!

Dezodorant - Twój najbliższy przyjaciel
Wraz z przybieraniem na wadze, zaczynasz się intensywniej pocić. Dwa razy dziennie bierz prysznic lub zażywaj krótkich, 10-minutowych kąpieli. Pamiętaj, temperatura wody nie może przekraczać 36-37°C. Nie eksperymentuj z nowymi płynami do kąpieli. Najlepsze będą w tym czasie neutralne bezzapachowe płyny pod prysznic albo oliwki do kąpieli dla dzieci. W trzecim, najtrudniejszym trymestrze będziesz miała trudności z wychodzeniem z wanny. Przyda Ci się specjalny uchwyt albo troskliwa dłoń męża lub partnera.
Po wytarciu ciała szorstkim ręcznikiem, wymasuj nim sutki, użyj lekkiego dezodorantu, a następnie natrzyj piersi, brzuch, pośladki i uda specjalnym balsamem albo kremem na rozstępy.

Dbaj o higienę intymną
Ale nie przeprowadzaj irygacji pochwy! To w ciąży absolutnie zabronione. Wystarczy, że kupisz łagodny płyn do higieny intymnej i będziesz się nim podmywać dwa, trzy razy dziennie. Kup bieliznę ciążową. Majtki z bawełny, wycięte pod brzuchem nie będą Cię uciskały. Jeśli używasz wkładek higienicznych, zmieniaj je kilka razy dziennie, by nie doprowadzić do rozwoju grzybicy.

Piersi Twój atut
Są coraz większe i piękniejsze. By takie pozostały po porodzie, hartuj je raz pod zimnym, raz pod ciepłym strumieniem wody. Podczas osuszania ręcznikiem wycieraj mocno brodawki, a następnie wmasuj w nie balsam albo krem na rozstępy. Kup stanik ciążowy, dobrze podtrzymujący biust.

Ubrania nie muszą szpecić!

Od piątego miesiąca ciąży będziesz potrzebowała specjalnej garderoby. Jeśli jesteś niska, nie kupuj ciążowych ogrodniczek, w których większość kobiet wygląda dość karykaturalnie, ponieważ krój ogrodniczek skraca sylwetkę. Nie kupuj za dużo rzeczy. Nie będziesz miała co z nimi zrobić po ciąży. Kup dwie bawełniane princeski, do tego rozpinane sweterki, albo obszerne bluzy, spodnie w gumkę (niezbyt ciasną) i wygodne buty na płaskim albo niewysokim obcasie. Jeśli ostatni trymestr przypada na okres letni, kup wygodne klapki, w których będziesz mogła przechodzić całe lato.

Przeproś się z dentystą!
To niestety konieczność, jeśli nie chcesz mieć po ciąży szpecących ubytków. Usuń kamień, w 3 i 7 miesiącu zrób przegląd. Dentysta sam oceni, czy masz jakiś ząb, nadający się natychmiast do leczenia, czy tylko do podborowania i założenia lekarstwa do czasu połogu. Rano i wieczorem szoruj przez 3 minuty zęby i dziąsła, by nie dopuścić do zapalenia. Płucz usta wodą z solą, naparem z rumianku albo szałwią.