Badanie płodności - czy warto je zrobić

Dowiedz się, kto powinien zostać poddany badaniu płodności - być możesz należysz do tej grupy!
/ 16.10.2014 09:16

Polki niestety jedynie w niewielkim procencie badają swoją płodność. A zdaniem lekarzy powinny to robić nawet 20-latki!

Badanie płodności - czy warto je zrobić

fot. Fotolia

Po co komu badanie płodności?

88% bezdzietnych Polek nigdy nie wykonało u siebie profilaktycznych badań płodności. W grupie tej dominują 30-latki odkładające macierzyństwo na później, np. z powodu kariery.

Polki za rzadko poddają się diagnostyce płodności, w efekcie czego u wielu z nich zbyt późno diagnozowana jest niepłodność - alarmują specjaliści. Tymczasem samo badanie to zwykłe pobranie krwi do analizy.

Profilaktyka badań płodności wśród Polek

Badania, które stwierdzają czy kobieta jest płodna czy nie wykonywane są dopiero w momencie, kiedy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

Określanie poziomu hormonów LH, AMH, estradiolu i FSH ma za sobą zaledwie 6% Polek, z czego ponad 70% przyznało, że do diagnostyki skusiły je dopiero problemy z zajściem w ciążę.

Nie lepiej wygląda sytuacja ze świadomością. O tym, jakie badania należy wykonać, żeby zbadać swoją płodność wie zaledwie 11% Polek.

Kto powinien zrobić badanie płodności?

Badanie powinny wykonywać nawet 20-letnie dziewczyny, a bezwzględnie 30-latki odkładające macierzyństwo. Wczesne wykrycie problemów z płodnością, daje kobiecie szansę na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Konieczność wykonania badania tyczy się również kobiet mających problemy w budowie anatomicznej i z zaburzeniami hormonalnymi oraz tych, które palą papierosy, mają nadwagę lub niedowagę oraz prowadzących stresujący tryb życia.

Na podstawie informacji prasowej Gynocentrum