Czy warto badać swoją płodność?

Dowiedz się, kto powinien zostać poddany badaniu płodności - być możesz należysz do tej grupy!
/ 15.10.2014 09:42

Polki niestety jedynie w niewielkim procencie badają swoją płodność. A zdaniem lekarzy powinny to robić nawet 20-latki!

Badanie płodności - czy warto je zrobić

fot. Fotolia

Po co komu badanie płodności?

88% bezdzietnych Polek nigdy nie wykonało u siebie profilaktycznych badań płodności. W grupie tej dominują 30-latki odkładające macierzyństwo na później, np. z powodu kariery.

Polki za rzadko poddają się diagnostyce płodności, w efekcie czego u wielu z nich zbyt późno diagnozowana jest niepłodność - alarmują specjaliści. Tymczasem samo badanie to zwykłe pobranie krwi do analizy.

Profilaktyka badań płodności wśród Polek

Badania, które stwierdzają czy kobieta jest płodna czy nie wykonywane są dopiero w momencie, kiedy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę.

Określanie poziomu hormonów LH, AMH, estradiolu i FSH ma za sobą zaledwie 6% Polek, z czego ponad 70% przyznało, że do diagnostyki skusiły je dopiero problemy z zajściem w ciążę.

Nie lepiej wygląda sytuacja ze świadomością. O tym, jakie badania należy wykonać, żeby zbadać swoją płodność wie zaledwie 11% Polek.

Kto powinien zrobić badanie płodności?

Badanie powinny wykonywać nawet 20-letnie dziewczyny, a bezwzględnie 30-latki odkładające macierzyństwo. Wczesne wykrycie problemów z płodnością, daje kobiecie szansę na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Konieczność wykonania badania tyczy się również kobiet mających problemy w budowie anatomicznej i z zaburzeniami hormonalnymi oraz tych, które palą papierosy, mają nadwagę lub niedowagę oraz prowadzących stresujący tryb życia.

Na podstawie informacji prasowej Gynocentrum

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.03.2016 00:26
bardzo długo staraliśmy się o dziecko, chodziliśmy od lekarzy do lekarzy, leczyliśmy się oboje i stał się cud. Będziemy mieli córeczkę, jednak by upewnić się że nie będzie ona miała wad genetycznych lekarz poradził bym zrobiła test, jednak muszę czekać do 10 tyg po od wtedy można wykonywać testy iona. Boje się że nie wiem ale jesteśmy dobrej myśli ;)