Ultrasonografia w ciąży fot. fot. Fotolia

Badania w czasie ciąży, czyli maluszek pod kontrolą

Badania w czasie ciąży pozwalają w razie potrzeby otoczyć przyszłą mamę fachową opieką, leczyć nienarodzonego maluszka lub też zaplanować wcześniej poród w specjalistycznej klinice. Lekarze mają dziś ogromne możliwości w ocenie stanu zdrowia twojego dziecka. Przedstawiamy listę najważniejszych badań w czasie ciąży.
/ 10.05.2012 09:44
Ultrasonografia w ciąży fot. fot. Fotolia

Z pewnością od kiedy jesteś w ciąży regularnie przeprowadzasz podstawowe badania. To właśnie one dają ci potwierdzenie, że twoje maleństwo  rośnie i rozwija się prawidłowo. Jeżeli jednak lekarz prowadzący twoją ciążę zauważy coś niepokojącego, może skierować cię na bardziej specjalistyczne badania. Nie martw się na zapas. Postęp w medycynie jest tak niezwykły, że można wyleczyć dzieci zanim przyjdą na świat.

Ultrasonografia

Co wykrywa badanie?

Jest to badanie wykonywane w 7-9 tygodniu ciąży. Dzięki ultrasonografii twój lekarz może potwierdzić ciążę, a także sprawdzić czy pęcherzyk ciążowy jest prawidłowo zagnieżdżony w jamie macicy. Kolejne badania pozwolą także na ocenę budowy rozwijającego się płodu.

Polecamy: Kremy na rozstępy dla kobiet w ciąży - sprawdzone przez mamy

Jak wygląda badanie?

Pierwsze USG (7-9. tydzień) lekarz wykonuje wprowadzając do pochwy pacjentki specjalną sondę. Podczas kolejnych badań lekarz przyłoży do twojego rosnącego brzuszka specjalną głowicę. Dzięki niej na ekranie będziesz mogła zobaczyć swoje dziecko. Już podczas drugiego badania lekarz będzie widział dokładnie między innymi serce, nerki, żołądek, a także czaszkę dziecka. Może także zmierzyć odległość między skórą karku a kręgosłupem oraz długość kości nosowej, co pomaga wykryć ewentualne wady genetyczne. Dzięki kolejnym badaniom będziesz mogła ze swoim lekarzem systematycznie obserwować  i oceniać rozwój dziecka, a także budowę łożyska i jego położenie.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Obowiązkowe badania ultrasonografii powinnaś wykonać w 11 – 14., 18-23., i w 28 – 32.  tygodniu.  Dodatkowe: 7 – 9 i 36 – 38 tydzień.

Cena

Jeżeli twój lekarz prowadzący ciążę ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia z pewnością dostaniesz od niego skierowanie, a także informację gdzie możesz zrobić USG (podstawowe 2D) w ramach NFZ. Jeśli twój lekarz przyjmuje prywatnie i nie może wydawać skierowań w ramach NFZ, będziesz musiała zapłacić. 

Ceny kształtują się różnie:
2D: 80–150 zł,

3D/4D: 200–280 zł,

3D/4D z badaniem genetycznym: 450–550 zł.

Polecamy: Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Test podwójny

Dzięki testowi podwójnemu będziesz mogła określić ryzyko wystąpienia wady genetycznej u twojego nienarodzonego dziecka. Pamiętaj jednak, że test nie potwierdza wady, a jedynie podaje prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Jeśli jest wysokie, twój lekarz skieruje się na amniopunkcję (czytaj dalej).

Jak wygląda badanie?

Pielęgniarka pobierze ci krew. To właśnie z niej w laboratorium oznaczą poziom hormonu beta – hCG oraz białka PAPP – A. Równolegle będziesz musiała zrobić badania  USG. Wyniki badań  pozwolą oszacować ryzyko wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Badanie  najlepiej wykonać w 11 – 14.  tygodniu ciąży.  Zalecane jest szczególnie kobietom, u których w rodzinie występowały wady genetyczne lub które urodziły już wcześniej chore dziecko.

Cena

Koszt badania wacha się w granicach 200 – 300 zł.

Amniopunkcja

Dzięki amniopunkcji twój lekarz będzie mógł  określić skład chromosomów twojego maluszka, by wykryć ewentualne wady genetyczne (np. zespół Downa), a także niektóre choroby metaboliczne (mukowiscydoza).

Polecamy: Zabiegi kosmetyczne w ciąży

Jak wygląda badanie?

Twój lekarz przy pomocy długiej igły nakłuje twoje podbrzusze i pobierze około 20ml wód płodowych z wnętrza macicy. W laboratorium na podstawie analizy budowy komórek z pobranego płynu, specjaliści będą w stanie ocenić ich strukturę genetyczną, a także zdrowie twojego dziecka.

Wiele kobiet rezygnuje z tego badania z powodu obawy przed poronieniem. Pamiętaj, że ryzyko poronienia w przypadku amniopunkcji wynosi 1%. To naprawdę niewiele, a przecież liczy się zdrowie twojego dziecka!

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Badanie najlepiej przeprowadzić między skończonym 15. a 20. tygodniem ciąży. Wskazania  do przeprowadzenia tego badania  są takie same, jak w przypadku testu podwójnego.

Cena

Koszt badania wacha się między  1300 – 1600zł.

Biopsja trofoblastu (łożyska)

Dzięki biopsji trofoblastu  będziesz mogła wykryć niektóre wady genetyczne u swojego maleństwa.

Jak wygląda badanie?

Przy pomocy długiej igły lekarz nakłuje twoje powłoki brzuszne i pobierze komórki łożyska, którego skład chromosomowy jest taki sam, jak u dziecka. Komórki łożyska mogą być także wydobyte przez kanał szyjki macicy za pomocą cewnika.

Tak pobrany materiał zostanie w laboratorium hodowany przez dwa tygodnie. Po tym czasie twój lekarz będzie wstanie ocenić budowę komórek. Prawidłowa budowa oznacza, że twoje dziecko nie jest obciążone żadną wadą genetyczną. Z racji tego, że jest to badanie inwazyjne ryzyko poronienia wynosi od 1,5 – 2%.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Badanie najlepiej przeprowadzić około 11 – 14. tygodnia ciąży.  Wskazania do jego przeprowadzenia są takie same, jak w przypadku  testu podwójnego i amniopunkcji.

Cena

Koszt badania wynosi od  1500zł.

Badanie dopplerowskie

Dzięki badaniu dopplerowskiemu, twój lekarz będzie wstanie zanalizować falę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Jak wygląda badanie?

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania USG. Na ekranie będziesz mogła zobaczyć z lekarzem naczynia krwionośne w kolorze. Analiza przepływu krwi  umożliwi między innymi ewentualne rozpoznanie niedotlenienia płodu.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Badanie przeprowadza się jedynie ze wskazań lekarskich, w ciąży wysokiego ryzyka:

 - W drugim trymestrze ciąży badanie zmierzy przepływ krwi w tętnicach macicznych, co pozwoli rozpoznać zagrożenie nadciśnienia u przyszłej mamy, a także wykryć ewentualne zaburzenia we zroście płodu.

- W trzecim trymestrze  ciąży badanie sprawdzi jakość krążenia krwi między łożyskiem i płodem, aby stwierdzić lub też wykluczyć niedotlenienie maleństwa. W razie stwierdzonego niedotlenienia, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

To właśnie w trzecim trymestrze ciąży badanie przeprowadza się najczęściej.

Cena

Przybliżony koszt takiego badania to 150–200 zł

Echokardiografia (Echo serca)

Echokardiografia pozwala ocenić budowę serca twojego maluszka, a także to czy pracuje ono prawidłowo.

Jak wygląda badanie?

Jest to całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne badanie USG.  Polega ono na przyłożeniu przez lekarza ultrasonograficznej głowicy do brzuszka przyszłej mamy. Badanie powinno trwać nie więcej niż pół godziny.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Gdy podczas zwykłego badania USG lekarz zauważy nieprawidłowości, może  zlecić badanie echokardiograficzne.  Wskazaniem do jego wykonania jest zbyt mały przyrost masy ciała płodu lub też to, że dziecko wolno rośnie, a także kiedy przyszła mama cierpi na cukrzycę lub w przeszłości urodziła już dziecko z wadą serca.

Badanie wykonywane jest najczęściej około 22 – 28. tygodnia ciąży, ze wskazań lekarskich (kardiolog – pediatra).

Pamiętaj, że jeśli wada serca zostanie wykryta u twojego maluszka w życiu płodowym, poród odbywa się w klinice, w której od razu po urodzeniu można poddać dziecko specjalistycznemu leczeniu.

Cena

Koszt badania w prywatnej klinice od 200zł. Badanie można także przeprowadzić w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ. Pamiętaj tylko, by mieć skierowanie na echokardiografię płodu od swojego lekarza prowadzącego ciążę.

Kordocenteza

Dzięki temu badaniu twój lekarz będzie w stanie ocenić czy istnieje konflikt serologiczny zagrażający dziecku.

Jak wygląda badanie?

Lekarz pobierze krew z żyły pępowinowej po wcześniejszym nakłuciu pępowiny przez powłoki brzuszne. Całe badanie odbywa się pod stałą kontrolą USG. Krwinki białe zostają poddane badaniu cytogenetycznemu. Dzięki kordocentezie można wykonać także inne badania: ocenić grupę krwi płodu, morfologię, równowagę kwasowo-zasadową lub wykonać diagnostykę wrodzonych infekcji. Cały zabieg trwa bardzo krótko, ale pamiętaj, że po jego zakończeniu będziesz musiała zostać  przez kilka godzin pod opieką lekarzy.

Kiedy powinnaś wykonać badanie?

Najczęściej na ten zabieg kieruje się kobiety, u których wcześniejsze badania sugerowały, np. konflikt serologiczny zagrażający dziecku. Można wtedy zastosować tzw. transfuzję dopłodową, która pozwoli szczęśliwie  donosić ciążę. W związku z tym, że badanie przeprowadzone jest metodą inwazyjną istnieje zagrożenie poronienia raz na 100 zabiegów.

Cena

 Koszt badania wacha się między 700 - 900 zł.

Badanie kardiotokograficzne (KTG)

Dzięki badaniu KTG lekarz będzie w stanie  zobaczyć jak pracuje serce twojego maleństwa, a także sprawdzić czynność skurczową twojej macicy.

Jak wygląda badanie?

Podczas ciąży

Podczas ciąży badanie twa nie więcej niż pół godziny i jest całkowicie bezpieczne dla ciebie i twojego maleństwa.  Gdy już znajdziesz się w gabinecie, pielęgniarka poprosi cie o położenie się na boku. Następnie na twoim brzuchu  pielęgniarka umieści dwie małe głowice mocowane za pomocą pasów.  Jedna z nich ma za zadanie monitorowanie czynności serca malucha, a druga do rejestrowania  czynności skurczowej  macicy. Po przymocowaniu głowic , do ręki dostaniesz specjalny przycisk, który będziesz musiała naciskać  w momencie gdy tylko poczujesz ruchy swojego dziecka. Podczas badania aparat wydrukuje  na długim pasku papieru dwie krzywe, odzwierciedlające pracę serca dziecka oraz skurcze twojej macicy. Na wykresie zaznaczone zostaną również ruchy twojego maluszka.

Podczas porodu

Gdy tylko trafisz na porodówkę z pewnością zostaniesz przypięta pasami do KTG.  W niektórych szpitalach płód, a także matka monitorowani  są przez cały okres porodu. Na szczęście wiele oddziałów położniczych ma coraz częściej nowoczesne aparatury, które pozwalają przyszłej mamie na spacerowanie po szpitalnym korytarzu podczas zapisu. Jest to możliwe dzięki temu, iż urządzenia te przesyłają do aparatu dane nie za pomocą kabli, ale droga radiową.

W czasie porodu,  dzięki zapisowi pracy serca KTG,  twój lekarz będzie wstanie określić stan rodzącego się dziecka.  KTG dokładnie rejestruje częstotliwość i siłę skurczów porodowych. Uzyskane w ten sposób dane ułatwią podjęcie decyzji o ewentualnym cesarskim cięciu.

Jeżeli stan nienarodzonego dziecka budzi niepokój u lekarza, może on zdecydować się  na monitorowanie wewnętrzne.  Badanie polega na umieszczeniu elektrody służącej do monitorowania akcji serca maluszka na jego główce. Czujnik służący do rejestrowania skurczów macicy umieszcza się wtedy na brzuchu kobiety lub wewnątrz macicy. Monitorowanie wewnętrzne praktykuje się tylko w uzasadnionych przypadkach gdyż może być dla dziecka bolesne, a także może doprowadzić do niewielkiej infekcji.

Cena badania

Badanie jest całkowicie bezpłatne

Pamiętaj, że badania podczas ciąży niosą naprawdę niewielkie ryzyko, a dają naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim zmniejszenie obaw o zdrowie maluszka . Ponad 90% badań kończy się stwierdzeniem, że dziecku nic nie dolega.  Dlatego nie zwlekaj i na następnej wizycie kontrolnej porozmawiaj o wszystkich badaniach ze swoim lekarzem.

Zobacz także: Przesądy ciążowe - wierzyć czy nie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)