Badania w ciąży – USG z oceną przezierności karkowej

Badanie USG z oceną przezierności karkowej to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie ciąży. Jest ono bezpieczne i całkowicie bezbolesne dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka. Na czym polega USG z oceną przezierności karkowej? Dlaczego to badanie jest tak ważne?
/ 29.08.2013 21:58

Dlaczego badanie USG z oceną przezierności karkowej jest tak ważne?

W czasie tego badania lekarz jest w stanie ocenić zbiorniczek płynu na karku płodu, czyli tzw. przezierność karkową płodu (NT). Dzięki temu lekarz może z dużą dokładnością określić ryzyko ewentualnych wad genetycznych płodu, przede wszystkim zespołu Downa, Edwardsa i Patau. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla przyszłej mamy oraz dla jej nienarodzonego dziecka.

Kiedy należy wykonać badanie?

Badanie z oceną przezierności karkowej wykonuje się podczas USG między 11. a 14. tygodniem ciąży, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) wynosi od 45 do 84 mm. Badanie przeprowadzone wcześniej lub później może być niewiarygodne. Ocenę przezierności karkowej wykonuje się w technice 2D, bowiem USG 3D lub 4D – w tym przypadku – jest nieprzydatne.

Sprzęt ultrasonograficzny na którym wykonywane jest badanie, powinno być wysokiej jakości, bowiem pomiarów dokonuje się z dokładnością do 0,1 mm.

Jak wygląda badanie z oceną przezierności karkowej?

Badanie wykonuje się przez powłokę brzuszną. Lekarz mierzy przezierność karkową i długość ciemieniowo-siedzeniową płodu (CRL), a także pracę jego serca.

Na podstawie pomiarów, a także wieku przyszłej mamy, można sprawdzić, jak duże jest ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Jeżeli lekarz nie jest w stanie ocenić ryzyka liczbowo, podaje się wartość przezierności karkowej w milimetrach.

Warto wiedzieć: Co oznaczają skróty na wyniku badania USG ciąży?

Jak interpretuje się wyniki USG z oceną przezierności karkowej?

Jeżeli liczbowa ocena ryzyka wynosi powyżej 1/300 lub gdy przezierność karkowa przekracza 3 mm, to wtedy mówimy o ryzyku wystąpienia wad genetycznych. Należy pamiętać, że nieprawidłowy wynik nie jest od razu wyrokiem. Nie wskazuje na chorobę płodu, ale na podwyższone ryzyko jej wystąpienia.

Podwyższoną wartość przezierności karkowej płodu weryfikuje się dzięki amniopunkcji, która jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić zaburzenia chromosomalne płodu.

Amniopunkcję wykonuje się od 15. do 19. tygodnia ciąży. W przypadku braku potwierdzenia wad genetycznych w dalszym postępowaniu medycznym, zaleca się wykonanie echa serca oraz USG płodu w 20. tygodniu ciąży. Należy pamiętać, że podwyższona wartość przezierności karkowej często świadczy o wadach serca płodu.

Gdzie można zrobić USG z oceną przezierności karkowej?

Badanie można wykonać w placówkach medycznych, a także w prywatnych gabinetach. Koszt badania wynosi od 200 do 300 zł. Do badania nie jest potrzebne skierowanie. Jeżeli placówki prywatne mają podpisany kontrakt z NFZ, to dla przyszłych mam po 35. roku życia badanie jest całkowicie refundowane.

Polecamy: Jakie są najczęstsze wady wrodzone u dzieci?