Badania w ciąży - odpłatnie czy bezpłatnie?

Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Byłam u lekarza ale jest to 6 tydzień i na USG nic nie było widać. Dostałam zalecenie aby wykonać badania laboratoryjne i badanie poziomu HCG.
/ 17.10.2011 09:18

Badania w ciąży - odpłatnie czy bezpłatnie?

Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Byłam u lekarza ale jest to 6 tydzień i na USG nic nie było widać. Dostałam zalecenie aby wykonać badania laboratoryjne i badanie poziomu HCG. Jednak nie dostałam skierowania. Skąd mam wiedzieć jakie badania mam wykonać i czy bez skierowania takie badania wykonam?

Aśka

Wszystko zależy od tego czy lekarz, u którego odbyła się wizyta ma podpisaną umowę z NFZ- jeśli tak to powinien dać pani skierowanie do laboratorium. Skierowanie powinno zawierać wykaz badań, które powinna pani wykonać. Natomiast jeśli był to gabinet prywatny bez umowy z NFZ to badania należy wykonać odpłatnie. W takim przypadku też powinna być zapisana dla pani informacja (nawet na białej kartce papieru) jakie badania ma pani wykonać. Badanie poziomu Hcg we krwi- potwierdza obecność ciąży oraz wskazuje na to czy ciąża się rozwija (który tydzień ciąży). Badanie poziomu Hcg około 30 zł. Inne podstawowe badania, które wykonuje się w ciąży to:

  • morfologia,
  • badanie ogólne moczu,
  • cukier na czczo,
  • grupa krwi i czynnik Rh,
  • wr,
  • Hbs,

Myślę, że warto skonsultować się ponownie z lekarzem i zapytać jakie badania ma na myśli. Można jeszcze wykonywać badania przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii.

Pozdrawiam serdecznie