Azoospermia – jaka szansa na potomstwo?

Azoospermia to stan, w którym w nasieniu nie stwierdza się obecności plemników. Występuje u ok. 1% wszystkich mężczyzn oraz w 5-10% przypadkach niepłodności męskiej. Czy mężczyzna z azoospermią ma szansę na potomstwo?
/ 20.07.2012 11:18

Azoospermię rozpoznajemy, kiedy w dwóch niezależnych badaniach nasienia nie stwierdzi się obecności plemników.

Przypadki azoospermii dotyczą dwóch możliwości, które cechują się odmiennym rokowaniem w zakresie szansy na posiadanie potomstwa.  

• Stan rokujący niekorzystnie to sytuacje, w których doszło do całkowitego zahamowania produkcji plemników. Z nielicznymi wyjątkami jest to sytuacja nieodwracalna.

• Dobrze rokują te przydatki, w których produkcja plemników jest zachowana bądź jedynie upośledzona. Z przyczyn wrodzonych lub nabytych (najczęściej pozapalnych) plemniki  nie wydostają się wraz z ejakulatem na zewnątrz.

Postępowanie w azoospermii

Postępowanie z pacjentem z azoospermią obejmuje: dokładny wywiad,  w którym pyta się o choroby przebyte w przeszłości (np. świnka), badanie ogólne oraz szczegółowe badanie andrologiczne, badania hormonalne oraz indywidualnie dobierane badania dodatkowe.

W tych przypadkach, w których wykonane badania określą istotne prawdopodobieństwo zachowanej produkcji plemników, rozważa się możliwość wykonania biopsji diagnostycznej jąder.  Jeżeli w materiale biopsyjnym uzyska się plemniki, to po wstępnej ocenie, cały materiał zamraża się. W kolejnym etapie parę przygotowuje się do leczenia metodą in vitro  (IVF-ICSI).  Liczba plemników uzyskanych w wyniku biopsji  jest niewielka,  tak więc zabieg  in vitro, to jedyna skuteczna metoda stosowana w takich przypadkach.  W przypadku, gdy u mężczyzny nie uzyska się plemników, pary mogą skorzystać z banku nasienia.

Polecamy: Diagnostyka niepłodności – podstawowe badania

dr n.med. Tomasz Rokicki, Dyrektor Medyczny Kliniki InviMed, Dyrektor Medyczny Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed w Warszawie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/20.02.2015 11:33
Witam i co udało się pozdrawiam
/01.12.2013 09:42
Mam 27 lat i żone o rok młodsza jestesmy po ślubie prawie 2lata o dziecko staramy się ok 7miesiecy po nieudanych próbach podjęliśmy decyzje o badaniu ginekologiczno zony ale wyszło wszystko ok i jest zdrowa,następnie ja zrobiłem badanie nasienia i wykazało ze mam azoospermie brak w spermie i po odwirowaniu.dla mnie to totalna zalamka poniewaz nigdy nie chorowalem (nie miałem świnki) żadnej grypy czy kaszlu do dzis,nigdy nie palilem,nie pije alkoholu praktycznie zdrowy tryb zycia ,problemy z erekcja nigdy nie mialem i nie mam.jakbym czuł ze cos nie gra to bym sie nie żenił w ogole.czeka mnie teraz usg i ewentualnie biopsja czy cos tam jest.denerwuje mnie fakt ze w libacjach rodza sie dzieci a w normalnym zdrowym zwiazku tego brak.czy ktos wyleczyl sie z azoospermii,i jak dlugo trwalo leczenie,i czy jest szansa poczac dziecko naturalnie?
/18.08.2012 01:12
Bardzo ciekawy artykuł. Nie słyszałem nigdy o azoospermie.