Astma a poród!

Mam astmę i alergię, z którymi borykam się już od wielu lat. Teraz w ciąży objawy się nasiliły i jest bardzo ciężko. Mały wysiłek powoduje, że zaczynam się dusić i muszę brać lek wziewny. Oczywiście leczę się u pulmonologa i przyjmuje na stałe leki. Niestety one nie zawsze pomagają. Przeraża mnie poród i wysiłek z nim związany. Czy nie powinnam mieć skierowania na cesarskie cięcie?
Astma a poród!

Mam astmę i alergię, z którymi borykam się już od wielu lat. Teraz w ciąży objawy się nasiliły i jest bardzo ciężko. Mały wysiłek powoduje, że zaczynam się dusić i muszę brać lek wziewny. Oczywiście leczę się u pulmonologa i przyjmuje na stałe leki. Niestety one nie zawsze pomagają. Przeraża mnie poród i wysiłek z nim związany. Czy nie powinnam mieć skierowania na cesarskie cięcie? Skoro mały wysiłek jest przyczyną napadu astmy, to poród jest o wiele większym wysiłkiem. Bardzo proszę o radę.


Niespokojna

Cechą astmy jest zmienność objawów. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety mogą nasilać astmę oskrzelową. Z obserwacji wynika, że u około 1/3 ciężarnych dochodzi do pogorszenia. Do zaostrzeń dochodzi z reguły między 24 a 36 tygodniem ciąży. Kolejne tygodnie są raczej spokojne. Nie podaje się, żeby astma komplikowała w szczególny sposób poród siłami natury, ale z reguły ciąża u kobiet z astmą kończy się cięciem cesarskim. Swoje obawy związane z porodem proszę omówić z ginekologiem i pulmonologiem. Będzie dobrze.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 lat temu
witam no właśnie się tego obawiam mam astmę oskrzelową dorobiłam się jej w zakładzie w którym pracowałam przed zajściem w ciąże :(odstawiłam leki na dzień dzisiejszy nie biorę żadnych i czasem mnie dusi ale nie tak jak na samych początkach.Mam nadzieję że nie dojdzie do zaostrzenia w tych tyg o których pisze powyżej położna ,gdyż konczy mi się 19 tydz wkraczam za 2 dni w 20 :(pozdrawiam przyszłe mamusie :)