POLECAMY

ART i kwasy omega 3

Najnowsze badania wskazują na dużą rolę, jaką odgrywa odpowiednia ilość kwasów omega-3 w organizmach przyszłych rodziców. Dieta Polaków jest uboga w ryby, a co za tym idzie w długołańcuchowe kwasy omega-3 EPA i DHA.
ART i kwasy omega 3

Dieta ciężarnej

Kwasy eikozapentaenowy i dokozaheksaenowy są używane do produkcji serotoniny, ale także są prekursorami eikozanoidów o charakterze przeciwzapalnym i regulują szereg procesów fizjologicznych. Niedobory EPA i DHA u kobiet powodują zwiększenie stresu oksydacyjnego, dlatego ich suplementacja jest ważna, aby osiągnąć sukces w leczeniu niepłodności. Podobną korzyść można osiągnąć u mężczyzn, gdzie niedobory EPA i DHA powodują obniżenie ruchliwości plemników i ich gorszą morfologię.

Polecamy: Wszystko co powinnaś wiedzieć o kwasie foliowym

Techniki wspomagania rozrodu a stres

ART stały się terapią z wyboru w wielu przypadkach niepłodności, zarówno spowodowanej czynnikiem męskim, jak i żeńskim. Pomimo wielu zalet, nadal duża część zabiegów kończy się niepowodzeniem. Jednym z czynników mających wpływ na wynik postępowania może być nadmierny stres oksydacyjny, zarówno podczas postępowania in vitro, jak i po transferze embriona.

Powodzenie implantacji jest zależne od jakości embriona oraz endometrium. Zapewnienie odpowiedniej ilości antyoksydantów gametom w czasie ich powstawania, pomaga w ochronie DNA oraz samej komórki plemnika i jajeczka w czasie zapłodnienia in vitro.

Polecamy: Cynk - pierwiastek męski

Przygotowanie do poczęcia

Współcześnie, przy szybkim tempie życia ważne jest odpowiednie przygotowanie do ciąży. Świadome podejmowanie decyzji o poczęciu powinno iść w parze ze zmianą stylu życia oraz odpowiednią dietą. Dla zdrowia dziecka w czasach fast-food należy szczególnie zalecać dbałość o odpowiednie odżywienie zarówno przyszłej matki, jak i przyszłego ojca już w okresie poprzedzającym poczęcie.

Ważne jest uświadomienie mężczyźnie, jak ważną rolę odgrywa w procesie poczęcia dziecka.

Zwiększenie świadomości społecznej w kwestii niepłodności oraz roli stylu życia w jej powstawaniu jest konieczne dla skutecznego leczenia tej choroby cywilizacyjnej.

Zobacz także:  Problem niepłodności to nie tylko problem kobiety

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)