POLECAMY

Antoni, Antonina

Imię łacińskie, znane od II wieku p.n.e. jako nazwisko rzymskiego rodu plebejskiego. Niegdyś bardzo u nas powszechne, później znacznie straciło na popularności, by w ostatnich latach ponownie wrócić do łask.
Antoni, Antonina

Podobnie wygląda sytuacja z formą żeńską, czyli Antoniną. Antoni jest imieniem używanym w wielu krajach, np. anglojęzycznych (jako Anthony, lub Tony), latynoskich (Antonio), czy we Francji (Antoine – czyt. "antuan"- jak miał na imię autor "Małego Księcia").

Jeżeli Antonim czegokolwiek brakuje, to na pewno nie imienin, którymi polski kalendarz obdarzył ich dziewiętnaście razy: 9, 12 i 17 stycznia, 6 lutego, 1 i 28 marca, 3 i 10 kwietnia, 10 maja, 7 i 13 czerwca, 5, 7 i 24 lipca, 3 września, 24 i 31 października, 7 listopada i 28 grudnia. Antonina wypada pod tym względem nieporównywalnie skromniej ze swoimi trzema dniami: 1 marca, 3 maja i 12 czerwca.

Osoby o tych imionach są wyjątkowo inteligentne, błyskotliwe, a ponadto niezwykle łatwo nawiązują nowe kontakty. Na towarzyskich spotkaniach najczęściej grają przysłowiowe pierwsze skrzypce.

Niebawem wielu Antonich odkryje w sobie artystyczną duszę. W niektórych przypadkach nawet będzie to wiązać się ze zmianą zawodu. Pracownik biurowy może przemienić się w śpiewaka operowego, albo w rockowego gitarzystę. Za to Antoniny zaczną bardziej trzeźwo i racjonalnie patrzeć na świat. 

Źródło: Książka "Magia imion" (Wydawnictwo Printex)

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)