POLECAMY

Aleksandra z Turcji

O życiu świętej Aleksandry nie wiem nic, natomiast o śmierci opowiada legenda. Poznaj tę historię i dowiedz się, skąd pochodzi imię Aleksandra i co ono oznacza.

Fot. Fotolia

Krótka historia męczeńskiej śmierci św. Aleksandry

Aleksandra żyła w III wieku w miejscowości Ancyra (dzisiejsza Ankara w Turcji). Wraz z sześcioma innymi dziewicami została utopiona w bagnie, które otaczało miasto. Była to kara za to, że dziewczęta odmówiły wzięcia udziału w procesji z posążkami Ateny i Artemidy i publicznie wyznały wiarę w jedynego, prawdziwego Boga chrześcijan.

Polecamy: Wyszukiwarka imion: Aleksandra

Z losem tych siedmiu męczennic związane jest męczeństwo jeszcze jednej osoby – Teodota. Człowiek ten w nocy wydobył z trzęsawiska ciała dziewic, aby sprawić im chrześcijański pogrzeb. Niestety, zdradzili go sąsiedzi. Zarządca miasta kazał poddać go torturom, a na koniec ściąć. Ciała Teodota i siedmiu dziewic spalono.

Pochodzenie imienia Aleksandra

Imię Aleksandra pochodzi z języka greckiego. Jest to żeńska forma imienia Aleksander, które składa się z dwóch członów: alékso – bronię, wspomagam i aner (w dop. andrós) – mąż, mężczyzna. Całość należy tłumaczyć jako „broniący mężów”.

Dzień św. Aleksandry – 18 maja.

Polecamy: Życzenia urodzinowe - rymowane

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Olki to zazwyczaj spoko dziewczyny ;) Spokojne, ciche itd.