36 tydzień ciąży - 36 tc

36 tydzień ciąży to najwyższy czas na spakowanie się do szpitala. Zobacz, o czym musisz pamiętać - zarówno jeśli chodzi o dziecko, jak i ciebie!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 16:06

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 32, 33, 34, 35 i 36 tydzień ciąży

 

 

36 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Kiedy zbliżasz się do końca ciąży, możesz poruszać się jak mały pingwinek. Hormony ciążowe sprawiają, że tkanka łączna w twoim ciele rozluźnia się tak, aby dziecko mogło przecisnąć się przez kości miednicy. Przygotowując się do porodu, maluch najprawdopodobniej opuści się w dół jamy miednicy, zwalniając nacisk macicy na przeponę. To pozwoli ci lepiej i głębiej oddychać. Twój żołądek także przestanie być ściśnięty, co umożliwi ci jedzenie pełnych posiłków bez przeszkód. Możesz jednak czuć pewien dyskomfort w biodrach. Jeśli tak, podczas leżenia unieś je do góry, weź ciepłą kąpiel lub poproś partnera o masaż.

36 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Do tego momentu wiele układów w organizmie twojego dziecka jest już całkiem dojrzałych. W pełni funkcjonuje krążenie krwi, a system odpornościowy dojrzał na tyle, by po urodzeniu chronić maleństwo przed infekcjami. Inne układy nadal jednak potrzebują czasu - np. układ trawienny dojrzeje w pełni dopiero po urodzeniu. Kości i chrząstki są nadal miękkie, co umożliwi dziecku przeciśnięcie się przez kanał rodny. Znikają delikatne włoski, czyli meszek, który pokrywał dotąd ciało płodu, a razem z nimi maź płodowa - gęsta, kremowa substancja, która chroniła jego skórę.

Tak wygląda twoje dziecko w 36. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Spakuj torbę do szpitala. Dowiedz się, jakich rzeczy możesz potrzebować i porozmawiaj z innymi kobietami, co okazało się dla nich przydatne. Kilka podstawowych rzeczy, o których powinnaś pamiętać to: ważna książeczka zdrowia (ew. ubezpieczenie w prywatnej lecznicy), środki higieniczne przydatne przy karmieniu piersią (będziesz potrzebowała wkładek laktacyjnych niezależnie od tego, czy będziesz karmić piersią, czy nie), ubranie na wyjście ze szpitala dla siebie (wybierz coś, co pasowało na Ciebie w 6. miesiącu ciąży), podpaski na duże krwawienie. Dla dziecka: fotelik samochodowy dla niemowlęcia z podparciem pod głowę, ubranie i pieluszki dla noworodków.

Zobacz: Co spakować do szpitala


36 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Jeśli piersi przeszkadzają ci w nocy, możesz zacząć sypiać w biustonoszu do karmienia. Są one wygodne nawet zanim urodzi się dziecko - możesz nosić je także w ciągu dnia.

Wskazówki dla twojego partnera w 36. tygodniu ciąży

Przećwicz instalowanie i wyjmowanie z samochodu fotelika dla dziecka. Niektóre modele mają skomplikowane wiązania, więc lepiej wcześniej się z nimi dobrze zapoznać. Sprawdź, czy aparat fotograficzny i kamera dobrze działają i czy umiesz się nimi posługiwać. Upewnij się, że masz dodatkowe filmy, baterie, ładowarki i że wszystko jest w jednej torbie. Nie chcesz chyba ich szukać w drodze do szpitala!

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Zobacz też 36 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Te tygodnie przed tobą:

37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


Trymestr II

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży
25 tydzień ciąży


Trymestr III

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży

Tagi: ciąża