32 tydzień ciąży - 32 tc

W 32. tygodniu ciąży twoje ciało coraz prężniej przygotowuje się do porodu. Zobacz, co powinnaś spakować na poród!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 16:01

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 32, 33, 34, 35 i 36 tydzień ciąży

 

 

Jak zmienia się twoje ciało?

Skurczami Braxtona-Hicksa twoja macica przygotowuje się do wielkiego dnia. Nieregularne skurcze mogą być odczuwalne już w połowie ciąży. Kiedy zbliża się termin porodu, są coraz mocniejsze (zaczynają się w górze macicy i rozchodzą w dół), dłużej trwają, a nawet są trochę bolesne. I chociaż nie zapowiadają jeszcze właściwego porodu i nie powodują rozszerzenia szyjki macicy, to z powodu ich intensywności mogą być trudne do odróżnienia od skurczów akcji porodowej. Aby złagodzić skutki skurczów Braxtona-Hicksa, zmieniaj pozycje (połóż się, jeśli chodzisz, wstań, jeśli jesteś w łóżku) albo weź ciepłą kąpiel. Jeśli skurcze nie ustępują i stają się coraz silniejsze i bardziej regularne, może zaczynać się właściwa akcja porodowa i powinnaś zadzwonić do lekarza.


Jak rośnie twoje dziecko?

Przygotowując się do narodzin, twoje dziecko prawdopodobnie ułożyło się głową do dołu, a pośladkami ku górze. To dlatego, że głowa płodu lepiej dopasowuje się do spodu gruszkowatej macicy. Także poród jest łatwiejszy, gdy dziecko wysuwa najpierw głowę. Mniej niż 5% dzieci w planowanym terminie porodu pozostaje w pozycji pośladkowej. Nie martw się, jeśli twoje dziecko nie ułożyło się jeszcze główką do dołu. Jest jeszcze szansa, że się odwróci.

Zobacz: By ułożyło się prawidłowo

Jak duże jest twoje dziecko?

W tym tygodniu twoje dziecko waży prawie 1,7 kg i ma około 29 cm długości. I chociaż jest to długość mierzona od stóp do głowy, twoje dziecko przez cały czas jest w pozycji embrionalnej (sama spróbuj stanąć w takiej ciasnocie!).

Tak wygląda twoje dziecko w 32. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 32. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Nie musisz jeszcze pakować torby do szpitala, ale zacznij robić listę rzeczy do zabrania. Poza ubraniem i szczoteczką do zębów, pamiętaj o: przekąsce, aby nie tracić energii, ciepłych skarpetkach i kapciach, ulubionej poduszce, czymś lekkim do czytania, piżamie i biustonoszu do karmienia, ubraniu dla dziecka na wyjście ze szpitala, aparacie fotograficznym albo kamerze oraz o świeżych bateriach.

 

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Jeśli masz skurcze Braxtona-Hicksa, oto kilka rad, jak zmniejszyć ich dotkliwość: zmieniaj pozycje (wstawaj, jeśli siedziałaś i na odwrót), idź na spacer, weź ciepłą, 30-minutową (lub krótszą) kąpiel lub wypij kilka szklanek wody, ponieważ skurcze mogą pojawiać się na skutek odwodnienia. Jeśli skurcze przybierają na sile i są coraz bardziej regularne, dzwoń do lekarza.

Wskazówki dla twojego partnera:

Zacznij szykować się na przyjście na świat dziecka. Jeśli chcesz być obecny przy porodzie, pamiętaj o powiadomieniu zakładu pracy o planowanym terminie porodu i zaaranżuj rozwiązania alternatywne, zwłaszcza jeśli w związku z pracą podróżujesz. Czy możesz coś zrobić, aby być dłużej razem z partnerką i dzieckiem, kiedy się już urodzi? Jeśli tak, zaplanuj urlop.

Jesteś w III trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie przed tobą:

Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Trymestr III

Zobacz też 32 tydzień ciąży na Mamotoja.pl!

Tagi: ciąża