25 tydzień ciąży - 25 tc

25 tydzień ciąży to ostatni tydzień II trymestru ciąży. Zobacz, o czym musisz pamiętać w tym czasie i jak teraz wygląda twoje dziecko!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 15:43

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 25 tydzień ciąży

 

 

25 tydzień ciąży - Jak zmienia się twoje ciało

Z przodu twoja macica osiągnęła wielkość piłki futbolowej, ale z tyłu... pewnie masz hemoroidy. Nikt nie lubi o tym mówić, ale ma je ponad połowa ciężarnych kobiet. Nacisk macicy i zwiększony przepływ krwi w rejonie miednicy mogą powodować puchnięcie żył w ścianach odbytu, wybrzuszenia i swędzenie. Zaparcia mogą jeszcze pogarszać ten stan, więc staraj się ich unikać, pijąc dużo płynów i jedząc pokarmy zawierające błonnik. Aby złagodzić hemoroidy, można stosować tampony z wyciągiem z oczaru wirginijskiego, miejscowe okłady z lodu, lub ciepłe kąpiele. Na szczęście hemoroidy zazwyczaj znikają po porodzie.


Zobacz: Hemoroidy w ciąży

25 tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Skóra twojego dziecka staje się coraz bardziej różowa z powodu malutkich naczyń krwionośnych zwanych kapilarami, które formują się pod skórą i wypełniają krwią. W końcu tego tygodnia również w płucach zaczną powstawać naczynia krwionośne, ale w 25. tygodniu ciąży płuca są wciąż nie w pełni rozwinięte. Chociaż zaczęły wytwarzać surfaktant – substancję, która pomoże dziecku rozszerzyć płuca po urodzeniu –  nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe, aby oddychać. W tym tygodniu zaczynają otwierać się nozdrza dziecka, umożliwiając mu ćwiczenie oddychania (płynem owodniowym).

25 tydzień ciąży - Jak duże jest twoje dziecko

Przy 22 cm długości i wadze około 700 g twoje dziecko jest większe niż dwa małe kartoniki soku postawione jeden na drugim i prawie tak ciężkie jak 4 takie soczki (za rok lub dwa będziesz często je kupować!).


Tak wygląda twoje dziecko w 25. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 25. tydzień ciąży

25 tydzień ciąży - Co powinnaś zaplanować na ten tydzień

Ponieważ twój brzuch jest duży, ale nie ogromny, dobrze jest teraz kupić rzeczy, których będziesz potrzebowała, gdy dziecko już się urodzi – wózek, fotelik samochodowy, pieluchy itp.). Duże sklepy są wygodne, ale bywają przytłaczające i zatłoczone. Wybierz się w środku tygodnia, kiedy nie trzeba się przeciskać przez tłum między regałami. Kiedy już się tam znajdziesz, od razu skorzystaj z pomocy ekspedientki. Poproś, by pomogła Ci wybrać i porównać różne propozycje (ten wózek jest całkowicie rozkładany do pozycji leżącej, ale tamten waży tylko 8 kilogramów).

25 tydzień ciąży - Co robić, żeby ciąża była zdrowa

Niektórzy psycholodzy mówią, że pisanie listów do dziecka albo stworzenie kolekcji pamiątek z okresu ciąży ułatwia wejście w rolę matki. Ty i twoje dziecko będziecie pielęgnować te pamiątki przez lata. Zdaj się na własne pomysły. Na przykład opisz swoje uczucia do dziecka, wyobraź sobie wspaniały dzień spędzony razem z nim, zbieraj wszystkie zdjęcia USG.

Wskazówki dla twojego partnera w 25. tygodniu ciąży

Wiele kobiet w ciąży właśnie teraz zaczyna czuć się niekomfortowo. Możesz swojej partnerce poprawić nastrój, dając jej kupon na zabiegi spa, jak manicure i pedicure. Jeśli macie mało pieniędzy, zrób to sam. Potrzebujesz tylko kilku przyborów i wiele czułości.

Jesteś w II trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Zobacz też 25 tydzień ciąży na Mamotoja.pl

Te tygodnie przed tobą:

Trymestr III

26 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży
28 tydzień ciąży
29 tydzień ciąży
30 tydzień ciąży
31 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży
33 tydzień ciąży
34 tydzień ciąży
35 tydzień ciąży
36 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży
39 tydzień ciąży
40 tydzień ciąży


Te tygodnie za tobą:

Trymestr I

1 i 2 tydzień ciąży
3 tydzień ciąży
4 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży
6 tydzień ciąży
7 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży
9 tydzień ciąży
10 tydzień ciąży
11 tydzień ciąży
12 tydzień ciąży


Trymestr II

13 tydzień ciąży
14 tydzień ciąży
15 tydzień ciąży
16 tydzień ciąży
17 tydzień ciąży
18 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży
20 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży
22 tydzień ciąży
23 tydzień ciąży
24 tydzień ciąży

Tagi: ciąża