15 tydzień ciąży - jak wygląda twoje dziecko

W czasie 15 tygodnia ciąży mogą pojawić się problemy z ułożeniem do snu. Zobacz, jak powinnaś postępować w tym okresie!
Agata Bernaciak / 15.05.2018 15:25

 

Dr n. med. ginekolog-położnik Ewa Kurowska: 13, 14, 15 i 16 tydzień ciąży

 

Czy może być lepiej? Do tej chwili pozbyłaś się męczących symptomów wczesnej ciąży i nadal nie jesteś za duża, żeby się swobodnie poruszać.

Jak zmienia się twoje ciało?

Średni przyrost wagi w tym momencie ciąży to około 2,5 kg. Mogłaś przytyć albo trochę więcej, albo trochę mniej, co jest zupełnie normalne. Jednak jeśli jest to dużo mniej albo dużo więcej, powinnaś skonsultować swoją dietę z lekarzem prowadzącym ciążę. Dodatkowo możesz mieć czerwone, spuchnięte dziąsła, które bolą, są wrażliwe albo krwawią podczas mycia zębów lub czyszczenia nitką dentystyczną. Tak objawia się zapalenie dziąseł, które zostało spowodowane działaniem hormonów. To przez nie dziąsła inaczej niż zazwyczaj reagują na bakterie płytki zębowej.

Jak rośnie twoje dziecko?

Skóra twojego dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne. Uszy maleństwa rozwijają się zewnętrznie i coraz bardziej wyglądają jak normalne. Jego oczy zbliżają się do nosa, a kości zaczynają twardnieć na tyle, że szkielet dziecka byłby już widoczny na zdjęciu rentgenowskim. Zdjęcia ultrasonograficzne pokazują, że dzieci w tym wieku potrafią ssać kciuk.

Jak duże jest twoje dziecko?

Weź do ręki dużą pomarańczę – takiej wielkości jest twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży.

Tak wygląda twoje dziecko w 15. tygodniu ciąży:

Wielkość dziecka w brzuchu - 15. tydzień ciąży

Co powinnaś zaplanować na ten tydzień?

Podczas kolejnych wizyt lekarz zacznie badać wysokość macicy. Jest to odległość między kością łonową a jej dnem. Wielu lekarzy według tych pomiarów określa wzrost płodu. To może dać również wskazówki odnośnie ułożenia dziecka. Duża wysokość macicy może wskazywać na przodowanie pośladkowe, natomiast mniejsza może wskazywać na ułożenie poprzeczne. USG lub badanie miednicy może potwierdzić te przypuszczenia.

Co robić, żeby ciąża była zdrowa?

Wiele kobiet w czasie ciąży ma problemy ze snem. Teraz najlepiej zacząć spać na boku. To najwygodniejsza i najzdrowsza pozycja. Spanie na plecach powoduje ucisk macicy na naczynia krwionośne, które dostarczają krew dziecku oraz niższym partiom twojego ciała. W późniejszym okresie ciąży utrudnia również oddychanie. Spanie na brzuchu także nie jest dobrym rozwiązaniem - powoduje uciskanie macicy.

Zobacz: Pozycje do snu w ciąży

Wskazówki dla twojego partnera:

Czy twoja partnerka potrzebuje pomocy przy układaniu się do snu? Pomóż jej ułożyć poduszki tak, by było jej wygodnie. Przed pójściem spać zaproponuj masaż stóp lub pleców, aby mogła rozluźnić się i łatwiej zasnąć. Jeśli wstajesz wcześniej niż ona, staraj się jej nie budzić. Pamiętaj, że będzie potrzebowała dużo czasu, aby z powrotem zasnąć.

Jesteś w II trymestrze ciąży? Porozmawiaj o tym z innymi!

Te tygodnie są jeszcze przed tobą:

Trymestr III

Te tygodnie są już za tobą:

Trymestr I

Trymestr II

Zobacz też 15 tydzień ciąży na Mamotoja.pl!

Tagi: ciąża