Zmiany dla pacjentów 2016 - najważniejsze zmiany w lecznictwie

Zmiany w lecznictwie 2016 fot. Fotolia
Darmowe leki dla seniorów, recepta od pielęgniarki, e–zwolnienia... Dowiedz się, co nas jeszcze czeka w tym roku?
Alicja Hass / 18.04.2016 12:36
Zmiany w lecznictwie 2016 fot. Fotolia

Niektóre zmiany obowiązują od stycznia, inne wejdą w życie później, w ciągu roku. Wszystkie mają na celu ułatwienie opieki nad pacjentem i zwiększenie jego uprawnień.

E-zwolnienia

Papierowe zwolnienie lekarskie powoli odchodzi do lamusa. Od stycznia zamiast niego mamy zwolnienie elektroniczne, czyli e-zwolnienie. Dzięki niemu nie już musisz zawiadamiać firmy o swojej chorobie. Gdy lekarz uzna, że musisz być na zwolnieniu, zaloguje się na swoje konto w portalu ZUS, a system, po podaniu numeru PESEL pacjenta, wyświetli jego imię, nazwisko, adres oraz dane zakładu pracy. Po wypełnieniu komputerowego formularza zwolnienia, automatycznie trafi ono do ZUS, a ten przekaże je twojemu pracodawcy.

Książeczka zdrowia dziecka

  • Od stycznia każde dziecko musi mieć swoją książeczkę zdrowia. Nowa liczy 60 stron i powinna zawierać całą dokumentację medyczna dziecka od jego urodzenia. Rodzic musi mieć ją ze sobą przy każdej konsultacji medycznej.
  • Częstsze będą kompleksowe badania zdrowia dziecka. Tak zwany bilans zdrowia ma być robiony po 6., 12., 18. miesiącu życia dziecka (dla urodzonych po 1 stycznia 2016 r.) Później będzie powtarzany co roku, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności.
  • Szpital nie ma prawa odesłać do domu dziecka, które ma skierowanie do leczenia szpitalnego. Lekarz dyżurny może podjąć taką decyzję, ale wyłącznie po konsultacji z ordynatorem pediatrii. Informacja (o tym musi się znaleźć (w dokumentacji medycznej małego pacjenta.

Łatwiej o refundację

Jeśli leczysz się prywatnie, lekarz może teraz wypisać refundowaną receptę na leki i specjalne środki spożywcze. Ma także prawo wystawić wniosek na środki pomocnicze (np. pieluchomajtki) i sprzęt ortopedyczny. Warunek: musi mieć dostęp do systemu informatycznego NFZ, żeby pobierać pulę przypisanych mu numerów identyfikujących jego recepty.

Leki dla seniorów

Ci, którzy ukończyli 75 lat, otrzymają niektóre leki bezpłatnie (nastąpi to prawdopodobnie w drugiej połowie roku). Ale nie wszystkie – takie uprawnienie przysługuje wyłącznie inwalidom wojennych. Na liście leków dla seniorów mają być preparaty stosowane najczęściej u osób starszych i to tylko najtańsze. Lista taka ma być aktualizowana dwa razy w roku.

Uwaga! Darmowe leki będzie mógł przepisać tylko lekarz rodzinny, po sprawdzeniu wieku pacjenta na podstawie jego numeru PESEL.

Po receptę do pielęgniarki

Od stycznia recepty mogą wystawiać pielęgniarki i położne. Ale tylko te, które przeszły specjalne szkolenie. Mają prawo wypisać receptę jedynie na pewne leki (np. antybiotyk stosowany (w leczeniu gardła, silny lek przeciwbólowy). Mogą też  zlecić niektóre badania, ((np. morfologię krwi, oznaczenie elektrolitów, badanie moczu) a także wypełnić receptę lub wniosek o środki pomocnicze (np. na paski do mierzenia poziomu glukozy).

Kobieta pod szczególnym nadzorem

Od maja szczególną opieką mają być otoczone kobiety, które mają problemy z ciążą, straciły ją albo urodziły kalekie dziecko. Personel szpitala musi zadbać o przekazanie złej wiadomości w warunkach zapewniających intymność oraz, o ile to możliwe, w obecności bliskich. Kobieta będzie też mogła liczyć na pomoc psychologa.Panie, które straciły dziecko, nie powinny być umieszczane w salach z tymi, które urodziły zdrowe lub są w ciąży.

Alicja Hass, autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu

Przeczytaj również:

Jak działa Rzecznik Praw Pacjenta?
Jakie prawa ma pacjent niepełnosprawny?
27 pytań o prawa pacjenta

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!