Kiszka ziemniaczana. Przepis na tradycyjne podlaskie danie

Kiszka ziemniaczana to kiełbasa robiona z dodatkiem boczku, słoniny lub mięsa wieprzowego. Dodaj do niej dużo majeranku oraz ziele angielskie.
Urszula Wilczkowska / 15.01.2020 13:27

Kiszka ziemniaczana to tradycyjne danie w bardzo wielu kuchniach. Swoje odpowiedniki znajduje nie tylko na Podlasiu, ale też i w Kurpiach, w Białorusi, Rosji, Ukrainie oraz Litwie.

Przyrządza się ją ze startych ziemniaków z dodatkiem cebuli i mięs. Jej składniki nie różnią się zupełnie od innego białoruskiego dania – babki ziemniaczanej – jeśli zostanie ci trochę farszu, możesz go zapiec. Nada się on również do przygotowania placków ziemniaczanych.

Kiszka ziemniaczana - przepis

Składniki:

  • 50 dag oczyszczonego jelita,
  • 30 dag chudego wędzonego boczku
  • 30 dag słoniny.
  • pieprz czarny,
  • rozmaryn suszony,
  • sól,
  • 30 dag ziemniaków,
  • 3 średnie cebule,
  • 4 jaja.

Sposób przygotowania:

Słoninę pokrój w kostkę i usmaż. Boczek pokrój również w drobną kostkę. Ziemniaki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj do nich tłuszcz po smażeniu skwarek, startą cebulę, skwarki ze słoniny razem z tłuszczem i boczek, jaja i przyprawy do smaku. Dokładnie wymieszaj – farsz powinien być gęstą, ale w miarę płynna masą.

Wypłukane jelita podziel na kawałki o długości ok. 30 cm. Z jednej strony mocno zawiąż je bawełnianym sznurkiem. Do otworu z drugiej strony włóż lejek o szerokim otworze, a następnie podciągnij jelito tak, aby lejek sięgał zawiązanego końca.

Jelito wypełnij jedynie do jednej trzeciej grubości. Podczas gotowania kiszka zwiększy objętość i jeśli nałożysz za dużo nadzienia, jelito pęknie. Napełnioną kiszkę zawiąż z drugiej strony. Przed gotowaniem kiszkę należy nakłuć w kilku miejscach wykałaczką.

Podgrzej wodę w garnku, ale nie doprowadzaj jej do wrzenia. Włóż do niej kiszki i uważnie pilnuj, by woda się nie zagotowała. W przeciwnym wypadku kiszka ziemniaczana się rozpadnie.

Kiszka powinna się parzyć przez 1,5 do 2 godzin. Po tym czasie bardzo ostrożnie wyciągnij ją z wody i zostaw do wystygnięcia. Przed podaniem włóż jeszcze kiszkę do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni, by porządnie się zrumieniła. Podawaj okraszoną skwarkami oraz smażoną cebulką.

Więcej przepisów na ziemniaczane dania:
Kopytka z sosem pieczarkowym
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
Kartoflanka
Sałatka ziemniaczana

Redakcja poleca

REKLAMA