Trzy kolory zdrowia

Barwne jedzenie jest apetyczne. Dodatkowo za kolorami owoców i warzyw kryje się też zdrowie.
/ 19.07.2006 12:09
Kolor dodaje owocom i warzywom atrakcyjnego wyglądu i sprawia, że chętnie zjadamy przyrządzone z nich potrawy. Barwa naturalnych produktów spożywczych bierze się z zawartych w nich składników odżywczych.
Wszystkie warzywa i owoce są źródłem witamin i związków, które mają działanie przeciwutleniające, a zatem zapobiegają nowotworom i zmianom miażdżycowym oraz opóźniają proces starzenia się.

Zobacz co zawierają rośliny w danym kolorze:

Fioletowe
Takie jak jagody, winogrona i czerwona kapusta, zawierają barwniki antocyjany, które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, działają przeciwzapalnie i poprawiają wzrok.

Zielone
Na przykład szpinak, szczaw, sałata, cukinia, brokuły są dobrym źródłem beta-karotenu oraz kwasu foliowego. Działają antynowotworowo i poprawiają ukrwienie, a zatem dodają energii.

Żółte
A także pomarańczowe i czerwone, np. marchewka, dynia, papryka, morele, pomidory, dostarczają beta-karotenu, który m.in. korzystnie wpływa na kondycję i koloryt skóry.

To ciekawe:
- Żółte owoce i warzywa zachowują swoją barwę w czasie mrożenia i gotowania, ale szkodzi im suszenie.
- Zielone warzywa szybko bledną pod wpływem soku z cytryny, octu czy innych kwaśnych składników. Są też wrażliwe na wysoką temperaturę.
- Sałatki z warzyw bogatych w beta-karoten najlepiej skropić oliwą. Dzięki temu organizm lepiej przyswoi ten cenny składnik.
- Fioletowe warzywa krojone nożem lub ścierane na metalowej tarce szybko ulegają odbarwieniu.