POLECAMY

Test kuchenek mikrofalowych - jaką wybrać?

Czy w kuchence mikrofalowej faktycznie da się przygotować cały obiad? Podobno. Oto test 21 kuchenek mikrofalowych - sprawdź, czy rzeczywiście tak jest.

Idziesz do sklepu po nową kuchenkę mikrofalową? Od wielości mikrofalówek z przeróżnymi funkcjami może rozboleć głowa. Którą wybrać? Każdy sprzedawca doradzi coś innego. Każdy producent zachęca reklamowymi sloganami… Ale tylko niezależne badania laboratoryjne mogą dać odpowiedź na pytanie, jakie sobie zadajesz: Która kuchenka mikrofalowa jest najlepsza, a na którą nie warto wydawać pieniędzy?

Tanie wśród najlepszych i najgorszych

Z naszego testu wynika, że za mikrofalówkę łatwo przepłacić. Okazało się bowiem, że wśród zwycięzców testu znalazły się jedne z najtańszych kuchenek. To dwa modele za 359 zł i za 349 zł. Oba dobrze rozmrażają, dobrze gotują, a funkcja rozmrażania wraz z gotowaniem działa u nich nawet bardzo dobrze.

Czy warto więc na mikrofalówkę wydawać więcej pieniędzy, nawet w okolicach 2000 zł? Tyle właśnie kosztują dwa najdroższe modele z naszego testu.

Jeżeli teraz postanowiłeś udać się sklepu i w ciemno kupić pierwszą lepszą tanią mikrofalówkę, popełniasz błąd. Dlaczego? Bo nie każda tania jest dobra. Kilka naprawdę niedrogich modeli znalazło się na szarym końcu naszego rankingu z ocenami niedostatecznymi, ponieważ nie przeszły pozytywnie badania na bezpieczeństwo. Dlatego właśnie zawsze przed zakupami warto sprawdzić, jak urządzenia wychodzą w testach.

Zobacz także: Kuchenny niezbędnik - czego tak naprawdę potrzebujesz w kuchni.

Pozorna wielkość

W świecie kuchenek mikrofalowych można zauważyć trend powiększającej się pojemności, bez zwiększania zewnętrznych gabarytów kuchenki. Umożliwiają to coraz mniejsze komponenty elektroniczne, obrotowe talerze umieszczane we wnęce czy przeniesienie panelu nawigacyjnego na drzwi. Ale uwaga – duża pojemność może być pozorna. Z naszego testu wynika, że niektórzy producenci zawyżają podawaną pojemność, doliczając do niej zakamarki, które i tak nie mogą być wykorzystane. Pojemność użytkowa mikrofalówki może być nawet o 50-60% mniejsza niż ta, o której zapewnia nas producent.

Moc-na strona kuchenek

Kiedy decydujesz, jak dużą mikrofalówkę postawić w domu, weź pod uwagę fakt, że im większa, tym więcej zużywa prądu. Jak wynika z naszych pomiarów, nie zawsze można jednak ufać informacji o mocy podanej przez producenta. Jakie są różnice między mocą rzeczywistą a deklarowaną, zobaczysz w tabeli z wynikami.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do wyników z naszych poprzednich testów mikrofalówek, tym razem te różnice wcale nie są takie, jakich byśmy mogli się spodziewać. Nie, większość producentów wcale nie zawyża mocy swoich modeli. Oni podają moc niższą niż faktyczna – ta, którą zmierzyliśmy w laboratorium.

(Nie)bezpieczne?

W naszym teście zwróciliśmy też uwagę na bezpieczeństwo mikrofalówek. I to zarówno elektryczne, jak i cieplne (czyli sprawdziliśmy, czy zewnętrzne elementy kuchenek się nagrzewają czy też nie). Jeżeli kuchenka może oparzyć, na przykład, kiedy dotkniemy jej obudowy, jej ogólna ocena jakości była obniżana do niedostatecznej. Podobnie działo się w przypadku, gdy używanie danego modelu mogło zakończyć się porażeniem prądem.

Wyniki testu na www.Pro-Test.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/3 miesiące temu
Oczywiście, że da się niektóre dania przygotować w mikrofalówkach, zwłaszcza w tych bardziej zaawansowanych. Na https://abcporady.pl/czy-uzywasz-wszystkich-funkcji-kuchenki-mikrofalowej/ można przeczytać, że w niektórych urządzeniach można nawet grillować, więc wiele potraw można dzięki temu przyrządzić.
/2 lata temu
Do 400 zł można kupić świetną kuchenkę mikrofalową Amici z podgrzewaniem wieloetapowym, rozmrażaniem i grillem:). I po co więcej)?
/3 lata temu
Najfajniejsza jaką miałem to Kuchenka mikrofalowa ELECTROLUX EMS 21400 W,kupowałem na avans.pl miałem też mastercooka, ale zadowolony byłem średnio, strasznie nasiąkała potrawami, szczególnie gdy robiłem popcorn, albo odgrzewałem kebaba
POKAŻ KOMENTARZE (19)