Soda oczyszczona - skąd się bierze?

Z odrobiną sody można doprowadzić do porządku cały dom, to dzięki niej mamy pulchne naleśniki na śniadanie. Ale czy wiecie skąd się bierze soda oczyszczona?

 Z odrobiną sody można doprowadzić do porządku cały dom, to dzięki niej mamy pulchne naleśniki na śniadanie i udane wypieki. Ale czy wiecie skąd się bierze soda oczyszczona?

Soda powstaje z jednego z najstarszych minerałów, zwanego troną. Zawiera on jeden z kluczowych składników sody. Ale nie tylko, trona trafia również do płynów do mycia naczyń, proszków do prania, czy do pasty do zębów.

Soda oczyszczona - skąd się bierze?

Trona powstaje podczas odparowania wody słonych jezior w klimacie pustynnym. Jej występowanie zanotowano w Arizonie i na wysychających słonych jeziorach Magami w Afryce.

W poszukiwaniu trony trzeba zejść prawie 250 metrów pod ziemię. Wydobywa się ją maszynowo, kawałki trony mieli się na mniejsze, które następnie poddawane są  obróbce. Najpierw zamieniana jest w popiół sodowy, następnie w sodę oczyszczoną. Gotowa soda trafia do pakowania, a w opakowaniach do sklepów.

Zastosowanie sody jest przeogromne. Sprawdza się w całym domu, ułatwia sprzątanie, usuwa nieprzyjemne zapachy, a nawet pomaga na niektóre dolegliwości, np. na zgagę. Soda ma również szerokie zastosowani w kuchni, podcza gotowania. idealnei zastępuje proszek do pieczenia, drożdże, zmiękcza twarde mięso, nadaje puwszystość naleśnikom, omletom,

Soda jest całkowicie biodegradowalna – rozkłada się już w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych w gospodarstwach domowych środków czyszczących, piorących i wybielaczy soda nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)