POLECAMY

Smoczy owoc czyli pitaja: jak wygląda? Gdzie ją kupić? Jak serwować?

Smoczy owoc jest nie tylko smaczny, ale także niskokaloryczny i bogaty w antyoksydanty. Warto go spożywać!
Smoczy owoc czyli pitaja: jak wygląda? Gdzie ją kupić? Jak serwować? fot. Fotolia

Smoczy owoc (inaczej zwany pitają lub dragonfruit) to smakołyk o wyjątkowym, orzeźwiającym smaku. Jest nie tylko smaczny, ale także niskokaloryczny i bogaty w antyoksydanty. Możesz go kupić np. w Lidlu, Biedronce, Tesco i Kauflandzie. Zazwyczaj waży ok. 240 g, a po pozbyciu się części niejadalnych ok. 150 g. Najlepiej spożywać ją na surowo, chociaż jest też świetnym dodatkiem np. do sałatek i herbat!

Co to jest smoczy owoc i jak wygląda?

Pitaja to owoc wielu gatunków kaktusa. Nie są to jednak typowe kaktusy a epifity - składające się z łodyg wspinających się po skałach i drzewach. Popularnie zwany smoczym owocem lub truskawkową gruszką owoc, pochodzi z Ameryki Środkowej ale ze względu na łatwość uprawy można go spotkać także w krajach Azji Południowo-Wschodniej, m.in. w Wietnamie, Chinach, na Tajwanie i Filipinach.
Kwiaty smoczego owocu są duże, białe i intensywnie pachnące. Kwitną tylko w nocy przez to nazywane są Królową Nocy lub Księżycowym Kwiatem. Roślina jest przystosowana do suchego i tropikalnego klimatu. Może owocować nawet 6 razy do roku, jednak nadmierne deszcze lub nawadnianie przyczyniają się do zniszczenia kwiatów.

Rozróżnia się 3 typy smoczych owoców: różowe z białym miąższem (najczęściej spotykane), różowe z czerwonym miąższem oraz żółte z białym miąższem.
Owoce osiągają długość do 18 cm, ważą zazwyczaj niespełna 240 g, a po pozbawieniu ich części niejadalnych - około 150 g.

Nietypowe owoce tropikalne

 

#dragonfruit#pithaya#egzoticfruit#owoc#zdrowo#lidlpolska

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Sylwia Tenerowicz (@sylwiatenerowicz)

Jakie są wartości odżywcze smoczego owocu?

Pitaja jest niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze. W 100 g pitai jest 50 kcal. Jest szczególna zasobna w witaminy B, C i E oraz w wapń i fosfor. Podobnie jak inne tropikalne owoce zawiera ponad 80% wody. Zawiera tez dużą ilość antyoksydantów stosowanych w terapiach nowotworowych. Ponadto ekstrakt z owocu należy do substancji chroniących przed starzeniem skóry.

Jak smakuje smoczy owoc?

Pitaja jest słodkawa, ale niezbyt intensywna w smaku. Jest mniej kwaskowa niż kiwi, bardziej orzeźwiająca od jabłka a konsystencją przypomina mandarynkę.

Jak jeść i przyrządzać pitaję?

Zarówno miąższ jak i czarne pestki, można spożywać na surowo.
Grube skórki z łuskowatymi wyrostkami są niejadalne. Kwiaty można spożywać bezpośrednio lub przygotowane w formie naparu.
Na surowo smoczy owoc można przyrządzić na 2 sposoby. Obrać jak jabłko i pokroić w plastry, albo przekroić na pół i zjeść miąższ łyżeczką. Z pitai można przyrządzić zarówno sałatki owocowe oraz desery. Są z niej produkowane soki, wino, dodatki do herbat i naparów. Smoczy owoc najlepiej smakuje schłodzony!

Czy pitaję można hodować w domu?

Można podjąć próbę hodowania pitai w domu, jednak tylko wtedy, gdy bez problemu tam zakwita i owocuje. Zazwyczaj smoczy owoc nie jest zbyt wymagający w uprawie - dobrze znosi nawet wysoką temperaturę i suche powietrze związane z zimowym ogrzewaniem mieszkania. Latem pitaję można wystawić na balkon lub do ogrodu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/3 lata temu
Jakie wykształcenie ma autor tego artykułu? Jak można odmieniać pitaję na "pitaji"? Jeśli już, to powinno być "pitai".
/5 lat temu
To nie jest pitaja ale pitahaja :)
/6 lat temu
nie rozumiem oburzenia, jakoś w kauflandzie jest
POKAŻ KOMENTARZE (3)