Produkcja złocistego naparu

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów. Jego produkcja kształtuje się na poziomie około 3 mln ton rocznie. W przeliczeniu na gotowy napar, przeciętny Polak wypija miesięcznie około 40 szklanek herbaty.

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów. Jego produkcja kształtuje się na poziomie około 3 mln ton rocznie. W przeliczeniu na gotowy napar, przeciętny Polak wypija miesięcznie około 40 szklanek herbaty.Świat herbaty. Część I : Produkcja złocistego naparu

Herbata to poddane obróbce młode liście lub nierozwinięte pąki listków krzewu herbacianego. Zasadniczo występuje w dwóch podstawowych odmianach botanicznych – herbata assamska, rosnąca dziko i osiągająca wielkość do 15-20 m oraz herbata chińska występująca w postaci krzewu o wysokości 3-4 m. Występuje także liczna ilość mieszańcy tych odmian.

Ogólnie proces technologiczny obróbki herbat fermentowanych (czarna, czerwona, żółta) po zbiorze obejmuje takie czynności jak:

 • Więdnięcie liści – zebrane liście owiewa się ciepłym powietrzem o temperaturze około 50 st. C. W procesie tym liście tracą około 30-40% wilgoci, dzięki czemu stają się miękkie i podatne na zwijanie. Długość trwania tego etapu jest uzależniona od rodzaju stosowanych urządzeń. W warunkach naturalnych trwa to 18-24 godzin.
 • Skręcanie liści – nie jest to proces długi, zajmuje około 30 minut. Odbywa się w specjalnych maszynach zwanych skręcarkami, które poprzez kilkakrotne (3 do 5 razy) zwijanie i zgniatanie liści wydobywają z nich sok. Dzięki tej czynności ułatwiony jest dostęp tlenu do tkanek, co sprzyja szybszemu utlenianiu zawartych w nich składników (enzymów, katechin). Liście zaczynają ciemnieć, co jest sygnałem rozpoczęcia się kolejnego etapu- fermentacji.
 • Fermentacja – trwa około 2-4 godzin. Przeprowadzana jest w specjalnych przystosowanych pomieszczeniach o regulowanej wilgotności, temperaturze i odpowiedniej zawartości tlenu. Liście rozkłada się na cienkie warstwy. Dzięki zachodzącym podczas tego procesu reakcjom, herbata nabiera odpowiedniego aromatu i barwy.
 • Suszenie – w okresie około 20-25 minut liście poddawane są procesowi suszenia poprzez owiewanie gorącym powietrzem o temperaturze około 85-88 st. C. W jego trakcie następuje dalsze zagęszczenie soku oraz wyparowanie wody do zawartości około 3% suchej masy.
 • Sortowanie – w procesie sortowania herbatę przesiewa się przez sita o odpowiedniej wielkości oczek. Liście, które przechodzą przez oczka sita to herbata łamana, te zaś która pozostają na nim, to herbata liściasta.
 • Pakowanie – herbatę pakuje się do odpowiednich, hermetycznych opakowań.

Stosuje się kilka metod produkcji herbaty czarnej:

 • metoda ortodoksyjna – metoda, w której proces przeprowadza się w tradycyjny sposób tak jak opisano powyżej,
 • metoda CTC (zgniatanie, rozrywanie, gniecenie) – od tradycyjnej metody różni się tym, że liście są skręcane tylko raz, a następnie sortowane,
 • metoda LTP – w metodzie tej za pomocą specjalnej maszyny zwiędnięty liść jest przerabiany przez oskórkowanie go,
 • metoda „Legg-cut” - w metodzie tej pominięte jest więdnięcie liści. Zielony liść jest cięty, fermentowany i suszony,
 • metoda „rotorvane” - po zwiędnięciu, liść jest siekany, dzięki czemu tlen ma łatwiejszy dostęp do komórek. Fermentacja przebiega wtedy szybciej.

Proces otrzymywania herbaty zielonej różni się od produkcji herbaty czarnej tym, że przy produkcji jej pomija się fermentację. Liście są poddane:

 • Więdnięciu.
 • Mocnemu podgrzaniu na parze wodnej.
 • Odparowaniu wody i lekkiemu skręcaniu.
 • Natychmiastowemu suszeniu.
 • Sortowaniu i pakowaniu.

Herbata biała nie podlega żadnym zabiegom technologicznym. Uzyskuje się ją poprzez zebranie młodych, nierozwiniętych pączków i poddanie więdnięciu.

Wśród herbat wyróżnia się wiele jej rodzajów w zależności od sposobu produkcji czy miejsca zbioru. Ich klasyfikacja będzie przedstawiona w następnej części artykułu.
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Ale jak tu nie kochać herbaty, skoro taki producent jak Irving ma mnóstwo smaków i aromatów, ma zielone, białe, czarne, aromatyzowane? Jak można go nie kochać, skoro pokazuje, że herbata może być świetnym składnikiem potraw? Herbata to mój ukochany napój, z którym się niechętnie rozstaję.
/8 lat temu
To już kolejny artykuł który tutaj czytam na temat herbaty. Jestem zadowolona że można poczytać o tym naparze w jednym miejscu. Poleciłam już te artykuły znajomym z Klubu Miłośników Dobrej Herbaty bo uważam że sa godne zainteresowania.