Aby pieróg nie pękał podczas gotowania, trzeba go dobrze skleić, a potem odpowiednio gotować.

Pierogu, nie pękaj

Z lepieniem pierogów jest trochę tak, jak z trudnymi sytuacjami w życiu – z prawdą o nich trzeba stanąć twarzą w twarz. A prawda o pierogach jest taka, że ich zrobienie zajmuje sporo czasu i wymaga wiele cierpliwości.
/ 04.07.2010 14:40
Aby pieróg nie pękał podczas gotowania, trzeba go dobrze skleić, a potem odpowiednio gotować.

Nie łudźmy się, że znajdziemy gdzieś sensowne przepisy pt. „pierogi na skróty”. Dobre pierogi trzeba długo ugniatać ciasto, a potem sklejać i sklejać i sklejać. A gdy na stolnicy stoją w równych szeregach, trzeba je jeszcze ugotować, tak aby się nie rozpadły, a potem nie przywarły do siebie.

Pierwszą ważną rzeczą jest to, żeby pieróg był dobrze sklejony na brzegach. Zwróćmy na to uwagę, inaczej w garnku zaczną nam pływać kawałki sera lub kapusty.

Wybierz duży garnek, zagotuj w nim wodę i posól ją. Gdy będzie wrzeć, wrzuć do niej pierogi, ale nie za dużo naraz, żeby nie obniżyć zanadto temperatury wody. Delikatnie pomieszaj, aby nie przywarły do dna.

Gdy pierogi wypłyną na wierzch, gotuj je jeszcze chwilę na zmniejszonym ogniu (woda powinna lekko wrzeć) przez kilka minut, ale trzeba sprawdzać na bieżąco, czy pieróg nie jest gotowy. Teraz wyjmij pierogi łyżką cedzakową. Aby się nie sklejały na talerzu, warto polać je odrobiną oleju z pestek winogron lub stopionym masłem.

Polecamy: Jak zrobić własne masło?