Papryka - na kanapkę i do mięs!

Mielona papryka fot. Adobe Stock
Papryka - po raz pierwszy zaczęto ją uprawiać na Wyżynie Meksykańskiej w Ameryce Północnej ok. 9 tys. lat temu.
/ 25.04.2018 16:24
Mielona papryka fot. Adobe Stock

Istnieją setki odmian papryki (w samym Meksyku ponad 150), poprzez słodkie aż do palących jak ogień. Wszystkie zawierają dużo witaminy C, a także witaminy z grupy B (beta-karoten), co stanowi ich dodatkową zaletę. Używane w kuchniach całego świata, dodają pikantności wielu potrawom i są podstawą ostrych sosów.

Źródłem ostrego smaku w papryce jest kapsaicyna, która wywołuje podrażnienie skóry i śluzówki. Dlatego przy kontakcie z papryką ostrą zakładamy gumowe rękawiczki, potem dokładnie myjemy ręce. Kapsaicynę zawierają nasiona i przegrody, które usuwamy przed użyciem, natomiast charakterystyczny aromat pochodzi z wnętrza miąższu. Ostrość papryki mierzy się w jednostkach Scoville'a. Najłagodniejsza papryka - papryka bananowa (0 jednostek Scoville'a), najostrzejsza - chili habanero (100-300 jednostek). Istnieje wiele odmian chili: serrano, anaheim, japanelo, ancho, chipotle.

Przyprawę suszoną chilli stosuje się ją do potraw kuchni meksykańskiej, hiszpańskiej, węgierskiej, chińskiej, dań z fasolą i warzywami strączkowymi, potraw mięsnych (opartych na drobiu i wołowinie), ostrych zup, ostrych sosów, gulaszów. Doskonale smakuje dodany do dań z cebulą, kukurydzą i kalafiorem.
Papryka słodka (inna nazwa to papryka węgierska czy pomidorowa), o grubym miąższu i niemal tak szeroka jak długa. Świeżą doskonale się nadziewa, mielona nadaje potrawom przyjemny aromat i piękny czerwony kolor.


Czy wiecie, że...
- papryka wzmaga odporność organizmu, ma też korzystny wpływ na procesy trawienne. Jest też jedną z przypraw pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i poprawę apetytu;
- chili wchodzi w skład curry;
- niektórzy psycholodzy uważają, że w reakcji na ostry palący smak mózg wytwarza związki chemiczne zwane endorfinami, które uśmierzają ból, a w dużych dawkach wywołują uczucie przyjemności.

Redakcja poleca

REKLAMA