Jak zrobić dobry smalec?

Choć smalec nie należy do podstaw zdrowej kuchni, od czasu do czasu warto go spróbować. Sprawdza się też nieźle jako „spowalniacz” podczas procesu wchłaniania przez organizm alkoholu. Podawać go można do różnego rodzaju wytrawnych wódek, z pieczywem.
/ 04.07.2010 22:40

Na smalec wybierzmy dorodny, gruby kawałek słoniny. Pokrójmy ją w kostki i wytopmy tłuszcz. Następnie, gdy już skwarki są prawie gotowe, dodajmy posiekaną w kostkę lub w piórka dużą cebulę (jeśli słoniny było sporo, dodaj dwie cebule) oraz jedno, również pokrojone w kostkę jabłko – sprawi, że smalec będzie lżejszy.

Teraz można, ale nie jest to konieczne, dodać jeszcze trochę mielonego mięsa – nie za wiele, i poczekać kilka minut, aż się podsmaży. Wyłączamy ogień. Trzeba mieć na względzie fakt, że mimo wyłączenia ognia, tłuszcz ciągle „smaży”, więc jeśli coś było na patelni złotobrązowe, w efekcie może się nieco przypalić. Lepiej więc smażyć mięso i skwarki na złoto. Gdy tłuszcz przestygnie i zrobi się tylko ciepły, dodajemy sól, gruby pieprz oraz trochę drobno posiekanych listków rozmarynu.

Przelewamy do glinianego, kamiennego, ceramicznego lub szklanego naczynia i zostawiamy do całkowitego zastygnięcia. Smalec może długo stać w lodówce. Tylko koniecznie go przykryjmy lub zakręćmy, inaczej zapach cebuli zdominuje naszą chłodziarkę.

Polecamy: Jak smażyć bekon?