Domowa spiżarnia

Jak zorganizować domową spiżarnię?

Spiżarnia to pomieszczenie, które niestety coraz rzadziej występuje w naszych domach. Jeżeli jednak masz to szczęście i jesteś posiadaczem tego pomieszczenia koniecznie optymalnie je wykorzystaj.
/ 11.11.2010 19:21
Domowa spiżarnia

Jeżeli odpowiednio urządzisz spiżarnię pomoże Ci ona utrzymać porządek w domu. W spiżarni sprawdzą się proste półki nawet niekoniecznie zakryte.

Co można schować w spiżarni

W spiżarni możesz przechowywać produkty, które nie psują się szybko oraz te, których opakowania nie są zbyt estetyczne. Dobrym rozwiązaniem jest również przechowywanie w spiżarni rzadko użytkowanego sprzętu kuchennego, jak np. frytkownica, sokowirówka itp. Oczywiście jeżeli robisz w swoim domu przetwory z owoców i warzyw to również doskonale przechowają się one w spiżarni.

Idealna spiżarnia

Warunkiem dobrej spiżarni jest utrzymywana w niej niska temperatura. Dlatego najczęściej jest to pomieszczenie zlokalizowane w północnej części domu, przy zewnętrznej ścianie. Spiżarnia powinna być też sucha oraz wentylowana. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie spiżarni z kuchnią.

Ułatwia to wówczas przenoszenie produktów do kuchni oraz skraca czas przygotowywania posiłków.

Polecamy: Jak dbać o bezpieczeństwo w kuchni?

Przechowywanie

Produkty, które możesz przechowywać w spiżarni można podzielić na : puszki, słoje, produkty suche oraz pozostałe nienależące do powyższych kategorii.

W puszkach możesz kupować: pomidory, fasolę, groszek, kukurydzę, tuńczyka, konserwy mięsne i rybne, ananasa, itp. W słoikach oprócz domowych przetworów owocowych, jak np. dżemy, marmolady i warzywnych, jak np. ogórki kiszone możesz przechowywać produkty kupione w sklepie np. oliwki, korniszony, gotowe sosy do makaronu i ryżu itp.

Do produktów suchych należą: mąka i cukier, makarony, ryż, kasze. Inne produkty, które idealnie sprawdzą się w spiżarni to mleko w kartonach, olej czy nawet jajka.

Czytaj także: Jak przechowywać żywność w lodówce

Jeżeli masz dużą powierzchnię w spiżarni może warto umieścić w niej zamrażarkę, by samodzielnie mrozić sezonowe owoce lub warzywa.