Powidła śliwkowe

Jak robić powidła?

To przetwory o konsystencji zbliżonej do marmolad. Odpowiednią gęstość powideł uzyskujemy poprzez zagęszczenie masy owocowej. Najlepiej przyrządza się powidła ze śliwki węgierki. Można je też robić z każdych innych śliwek, wiśni czy jabłek.
/ 14.09.2010 17:34
Powidła śliwkowe

Przygotowanie powideł jest pracochłonne. Dokładnie umyte śliwki lub wiśnie trzeba wydrylować, jabłka obiera się i kraje, usuwając gniazda nasienne. Przygotowane owoce trzeba rozgotować, a następnie powoli gotować pulpę owocową, aż do zagęszczenia. Podczas gotowania trzeba odparować ok. 70% płynów.

Masa łatwo się więc przypala, nawet na małym ogniu. Ale jest sposób na uniknięcie przypalania powideł. Garnek z rozgotowanymi owocami ogrzewa się powoli w piekarniku (150 stopni), aż do uzyskania odpowiedniej gęstości masy.

Robi się to z przerwami przez 2-3 dni.

Zobacz także: Jak się robi dżemy?

Dostatecznie ugotowane powidła zaczynają odstawać od ścianek naczynia. Jest to pora na dodanie cukru - ok. 10 % w stosunku do masy ugotowanych powideł. Można też z tego dodatku zrezygnować, jeśli śliwki były bardzo, bardzo słodkie. Dodany cukier rozrzedzi powidła, więc trzeba je jeszcze raz zagotować lub upiec.

Dostatecznie ugotowane powidła powinny być lśniące. Z 5 kg wydrylowanych śliwek powinniśmy otrzymać 1,5 kg powideł. Gorące powidła wlewa się do wyparzonych słoików, zamyka szczelnie i przechowuje w ciemnym, suchym miejscu.

Do powideł śliwkowych warto pod koniec dodać cynamon albo rum.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)