Jak bezpiecznie zbierać grzyby? [video]

Jak zbierać grzyby? Czy łatwo zatruć się grzybami? Czy toksyny grzybów trujących są groźne także dla zwierząt? Na temat bezpieczeństwa zbierania grzybów rozmawiamy z Katarzyną Fidler z Kampinoskiego Parku Narodowego.
/ 02.09.2015 14:11

Trujące grzyby – czy wystarczy je wygotować?

Do dziś pokutuje pogląd, że toksyny obecne w grzybach można usunąć w procesie długiego gotowania. To nieprawda. "Wykazano, że niektóre gatunki grzybów, takie jak olszówka czyli krowiak podwinięty, nawet po kilkukrotnym przegotowaniu toksyn nie tracą" – mówi Katarzyna Fidler z Kampinoskiego Parku Narodowego. I dodaje: "Nie traci ich nawet po wrzuceniu do ogniska, gdzie temperatura jest o wiele wyższa".

Bezpieczniej jest zbierać grzyby z siateczką, niż blaszkowe – wśród tych drugich jest o wiele więcej gatunków, które

Pamiętaj, nie sprawdzaj językiem, czy grzyb jest gorzki w smaku. Prawdopodobnie nie będziesz w stanie rozpoznać różnicy, za to nawet tak niewielka ilość toksyny może okazać się śmiertelna!

Czy dziecko może jeść grzyby?

Dziecku o wiele łatwiej (podobnie jak osobie w podeszłym wieku) jest zatruć się grzybami, ponieważ są ciężkostrawne. Dlatego ekspert poleca, by z grzybami leśnymi zaczekać, aż dziecko ukończy 10. rok życia.

Co ciekawe, zwierzęta są odporne na toksyny obecne w grzybach. Posiadają one zupełnie inny układ pokarmowy – mogą bezpiecznie jeść wszystkie gatunki grzybów.

Zobacz także: 10 rad jak nie zbierać grzybów! Antyporadnik grzybiarza