POLECAMY

Poradnik początkującego grzybiarza

Jak się przygotować na grzybobranie? Doradzamy początkującym grzybiarzom, jak się przygotować na wyprawę po leśne skarby.

Jak się przygotować na grzybobranie? Potrawy przyrządzone z grzybów leśnych smakują wyśmienicie. Jeśli pokusimy się o przygotowanie ich z grzybów, które sami zebraliśmy, przeżyjemy wyjątkową kulinarną przygodę. Doradzamy początkującym grzybiarzom, jak się przygotować na wyprawę po leśne skarby.

Sprawdź: Grzyby jadalne najczęściej spotykane

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

fot. Fotolia

Późne lato i początek jesieni sprzyja wysypowi grzybów w naszych rodzimych lasach. Jeśli na wyprawę na grzyby nie możecie zabrać kogoś zaznajomionego z tematem, koniecznie przeczytajcie nasz poradnik.

Zobacz: Przepisy na dania z grzybów leśnych

O jakiej porze wybrać się na grzyby?

Grzyby najlepiej rosną nocą, więc na grzybobranie najlepiej wybrać się wczesnym rankiem, tym bardziej jeśli noc była deszczowa, możemy liczyć na owocne zbiory.

Gdzie zbierać grzyby?

Wytrawni grzybiarze mają swoje stałe miejsca, w których znajdują interesujące ich gatunki grzybów. Początkującym grzybiarzom możemy doradzić uważne eksplorowanie lasu. Podpowiemy jednak, że grzyby często rosną pod brzozami, dębami i sosnami. Właśnie lasy sosnowo-dębowe uważa się za najbardziej obfitujące w najpopularniejsze wśród Polaków borowiki i podgrzybki. Za to w sosnowym młodniku z pewnością natkniemy się na maślaki. Koźlarze wolą towarzystwo osik, brzóz i młodych topoli. Natomiast kurki nie są zbyt wybredne i mogą rosnąć dosłownie wszędzie.

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

fot. Fotolia

Jak się ubrać na grzybobranie?

Najlepiej na tzw. cebulkę. Mając na uwadze, że do lasu wybieramy się zwykle wczesnym rankiem, a temperatura w lesie jest zwykle znacznie niższa, niż w mieście, warto ubrać się ciepło. Nieocenionym elementem garderoby będą popularne kalosze, ponieważ podłoże w lesie często bywa mokre. Kiedy już przywdziejesz odpowiedni strój, warto spryskać się preparatem odstraszającym komary i kleszcze. Warto pamiętać również o deszczaku lub pelerynie przeciwdeszczowej. Jasny kolor ubrań pozwoli na wyłapanie wszelkich owadów, niebieski - podobno je odstraszy. Najlepiej też nie używać mocnych perfum i kosmetyków, choć... bezzapachowy antyperspirant może być pomocny, zwłaszcza jeśli obficie się pocisz.

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

Niezbędne akcesoria grzybiarza

Na wyprawę do lasu należy się odpowiednio przygotować. Zbieramy ze sobą:

 • Wiklinowy kosz – najlepiej się sprawdza. Plastikowe torby i wiadra mogą powodować zaparzanie się i psucie grzybów. Wówczas nawet w jadalnych gatunkach wytwarzają się substancje trujące i szkodliwe dla zdrowia.
 • Scyzoryk lub mały nóż. Jeśli pasję do grzybów traktujesz bardziej poważnie, warto zaopatrzyć się w profesjonalny nóż do grzybów. Takie cudo obiera, czyści, wyciąga ślimaki i mierzy „ochronny wymiar grzyba”. Grzyb przycinamy nożykiem tuż przy podstawie lub wykręcamy ze ściółki w całości, a dołek przykrywamy ziemią. Ważne, aby nie uszkodzić grzybni.
 • Termos z herbatą i kanapki. Jeśli planujemy dłuższą wyprawę, mogą się przydać.

    fot. Fotolia  /  Przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja szybkiemu odczuwaniu uczucia głodu.

 • Atlas grzybów. Jeśli masz wątpliwości, nie graj kozaka, tylko sprawdź w atlasie, czy kozak to na pewno kozak. Jeżeli nadal nie jesteś pewien, warto skonsultować zebrane okazy z kimś bardziej zaprawionym w grzybowym boju.
 • Kompas lub jego nowoczesny odpowiednik - GPS. Pamiętaj, że w lesie łatwo stracić orientację, a zaopatrzenie się w urządzenie, które pozwoli odnaleźć drogę powrotną do samochodu może okazać się bezcenne. Jeśli wybieracie się większą grupą, nie traćcie ze sobą kontaktu wzrokowego. Ponadto GPS przyda się grzybiarzowi również do oznaczania miejsc występowania grzybów oraz do sporządzania map wypraw.
 • Telefon komórkowy z naładowaną baterią. Z wiadomych względów.

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

fot. Fotolia

Jak rozpoznać trujące grzyby?

Niestety nie ma prostego sposobu pozwalającego łatwo odróżnić grzyby jadalne od trujących. Na pewno zostawiamy w lesie grzyby, które pod kapeluszem mają spód składający się z blaszek. Wśród nich jest wiele gatunków trujących. Nie zbieramy grzybów małych, bo są one jeszcze nierozwinięte i trudno stwierdzić, czy są jadalne. W ten sposób niezwykle często mylone są kanie z młodymi muchomorami sromotnikowymi. Starych, grzybów też warto unikać, bo ich wygląd się zmienia i może wprowadzić nas w błąd.

Sprawdź: Grzyby niejadalne i trujące - jak rozpoznać?

Uwaga! Fakt, że na grzybie żeruje np. ślimak nie świadczy o tym, że grzyb jest jadalny. Ślimak to, jakby nie patrzeć, inny organizm i to, że na niego trucizna nie działa wcale nie znaczy, że nie zadziała również na nas.

Nie należy również wierzyć starym przesądom, że ciemnienie cebuli czy czernienie srebrnej łyżki włożonej do potrawy z grzybów dowodzi, że są one gatunkami trującymi.

Lepiej zrezygnować też z metody "na smak". Między bajki należy włożyć opinię, że gatunki trujące mają piekący smak. Muchomor sromotnikowy zwany "leśną śmiercią" ma słodki i przyjemny smak!

Pamiętaj, że lepiej mieć pusty koszyk i zdrową wątrobę, a żart, że grzybiarz jest jak saper - myli się tylko raz, nie jest wyssany z palca.

Miej na uwadze też to, że grzybów trujących nie należy niszczyć. Są one ważne dla leśnego ekosystemu i są mu potrzebne, gdyż stanowią pożywienie dla zwierząt, są niezbędne do prawidłowego rozwoju niektórych drzew i krzewów.

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

fot. Fotolia

Niebezpieczeństwa w lesie

Oprócz oczywistego zagrożenia pomylenia grzybów jadalnych z trującymi, warto mieć na uwadze również inne niebezpieczeństwa czyhające na nas w lesie, np.:

 • Liczne zaginięcia grzybiarzy.;
 • Kradzieże samochodów z parkingów leśnych.;
 • Choćby rosły tam najbardziej wystrzałowe okazy, darujmy sobie grzybobranie na poligonie wojskowym...;
 • Pilnujmy dzieci w lesie. Nie tylko łatwo mogą się zgubić, ale maluchy bardzo chętnie wkładają kolorowe przedmioty do ust, a czerwień muchomora na pewno im się spodoba. Pamiętaj także, że dzieci poniżej 12 roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów;
 • Nie śmiećmy w lesie. Zróbmy to dla siebie, przecież będziemy chcieli tam wrócić na kolejne grzybobranie.

Grzybobranie - poradnik początkującego grzybiarza

fot. Fotolia

Życzymy wielu owocnych wypraw do lasu!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
naprawdę dobre porady dla początkujących grzybiarzy, warto przeczytać zanim się rzucimy na głęboką wodę, znaczy las :)
/8 lat temu
cenne porady
/8 lat temu
wyprawa do lasu była wspaniała, grzybów w nim co nie miara i 4 godziny siedzenia w kuchni i ich oczyszczania ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)